Comenius_logo

Piatra Neamt - kwiecień 2011

www.comenius.proszowice.pl
strona oficjalna programu

Gimanzjum w Proszowicach realizuje kolejny projekt Comenius z programu Uczenie się przez Całe życie (Long Life Learning) finansowany przez Unię Europejską. W tym roku zakończyliśmy projekt realizowany z Hiszpanią i Turcją a obecnie otrzymaliśmy grant finansowy w wysokości 20 tys euro na realizację projektu z Litwą , Rumunią, Anglią i Turcją. Tytuł projektu to „Report Yourself – Young European Journalists” co można przetłumaczyć jako: „Opisz siebie – zostań młodym europejskim dziennikarzem”.

W trakcie realizacji projektu powstanie strona internetowa, na której raz na dwa miesiące każdy z partnerów będzie zamieszczał swoją wersję gazety redagowanej przez uczniów danej szkoły. Temat poszczególnego wydania będzie wspólny dla wszystkich – podobnie jak język – wszystkie szkoły komunikują się w języku angielskim. Tematami kolejnych wydań mają być: Nasz Region; Zwyczaje i obrzędy mojego kraju; Co warto zobaczyć w…..; Dostań Pulitzera – artykuły i felietony na dowolny temat, oraz wiele innych. Rezultaty naszych działań dziennikarski można zobaczyć na stronie: www.comenius.proszowice.pl

Integralną częścią każdego programu Comenius jest wymiana młodzieży i nauczycieli szkół partnerskich. W październiku 2010 gościliśmy w Proszowicach grupę młodzieży z Litwy, Rumunii i Turcji a także nauczycieli ze szkoły angielskiej. Młodzież z Rumuni, z miejscowości Pietra Neamt, z Wilna oraz z tureckiej Sakaryi gościła w polskich domach poznając polski styl życia, jedzenie, tradycje i obyczaje. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z cudzoziemcami w takiej formie, gdzie można porozmawiać, wymienić opinie i porównać codzienne życie w naszych państwach.

W trakcie pobytu naszych gości zrealizowaliśmy ciekawy program integracyjny – wspólne tańce i karaoke; omówiliśmy plan działania dotyczący wydawania gazety internetowej a także zwiedziliśmy lokalne atrakcje: Proszowice – kościół i Ogród Biblijny.

Zwiedziliśmy także Wieliczkę, której nieodparty urok zawsze magicznie działa na zagranicznych gości. Wszyscy także byli zachwyceni architekturą i zabytkami Starego Krakowa. Natomiast wizyta w Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu była smutnym i głęboko refleksyjnym przeżyciem.

Ogólnie wizyta był niezwykle udana a goście byli zachwyceni polską gościnnością i urokami Małopolski.

Wiosną młodzież polska wyjedzie do Rumunii i Turcji z rewizytą.