30.04.2013 r.
Wycieczka do Szwecji

W dniach 22 – 30 kwietnia klasa 1a wraz z wychowawczynią Izabellą Krzywkowską oraz opiekunką Iwoną Skalską wyruszyła, w ramach kontynuacji projektu Comenius w podróż do Szwecji.
Zwiedzili tam wiele uroczych miejscowości i okolicznych zabytków. Do większych miast, które zobaczyli należały: Sztokholm, Uppsala, Ystad. W stolicy odwiedzili Stare Miasto, Muzeum Historii Naturalnej oraz zabytkowy skansen. W Uppsali, mieście o uniwersyteckim charakterze gościli na zamku oraz w bibliotece. Tam nasi uczniowie mieli okazję podziwiać ciekawą ekspozycję piśmienniczą, na którą składały się starodruki, w tym między innymi słynna Srebrna Biblia. Ten najstarszy tekst germański należy do jednych z najcenniejszych rękopisów świata. Zwany jest pod nazwą Codex Argentus – kodeks purpurowy i pochodzi z VI wieku.
Oprócz zwiedzania gimnazjaliści uczestniczyli także w zajęciach , przygotowanych przez szkołę partnerską w Sollentun. Były to zajęcia sportowe, artystyczne, biologii. W programie wycieczki znalazł się również atrakcyjny rejs bez kajut na promie a także , w drodze przez Niemcy, pobyt w kompleksie basenowym.                            Wyjazd, jak wspominają uczniowie i nauczyciele, należał do udanych. Wprawdzie aura była dość chłodna, ale piękne widoki krajobrazu mijanych miejsc i docelowej Szwecji rekompensowały podróżnikom brak ciepła.
 


Alicja Chuchmacz