SANTANDER - czerwiec 2009

Gimnazjum w Proszowicach zostało beneficjentem unijnego programu Comenius działającego w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Wniosek złożony w lutym 2008 zyskał akceptację Komisji Europejskiej i szkoła otrzymała kwotę 24000euro na dwuletnią realizację swojego projektu o nazwie „Wielka Księga dobrych pomysłów jak uczyć i uczyć się – języka angielski, informatyka i CLIL”. Pomysł na napisanie wniosku wziął się ze współpracy internetowej z Hiszpanią i Turcją w ramach programu e-twinning, Gimnazjum w Proszowicach było szkołą koordynującą projekt, natomiast pozostałe szkoły były szkołami partnerskimi. Głównym celem współpracy była wymiana doświadczeń i poglądów dotyczących metod nauczania z punktu widzenia nauczycieli i uczniów i porównanie ich we wszystkich trzech szkołach. Pierwszym krokiem było oczywiście poznanie partnerów. W ramach realizacji projektu we wrześniu 2008 grupy zaangażowane w projekt w każdym z krajów partnerskich opracowały prezentacje multimedialne na temat własnych szkół, miast, regionów. Indywidualnie uczniowie przesłali do szkół informacje na własny temat – swojego hobby, rodziny i zainteresowań. Na tej podstawie dokonaliśmy doboru parterów pod kątem przyszłej wymiany oraz rozmów Skype’owych. W październiku 2008 Proszowice odwiedzili goście z Hiszpanii a w kwietniu 2009 odwiedzili nas goście z Turcji.

Wspaniałą wyprawą była nasza wycieczka do Hiszpanii. Cudowny, egzotyczny Santander położony nad Atlantykiem urzekł nas swoją zabudową i funkcjonalnością. Nasi hiszpańscy partnerzy zapewnili nam wiele atrakcji takich jak zwiedzanie Muzeum Altamiry z malowidłami naskalnymi i budynków projektowanych przez Antonio Gaudiego. Zwiedzaliśmy urzekające stare miasteczka, takie jak Santilliana del Mar i całą piękną Kantabrię. Młodzież nie tylko wspólnie odbywała zajęcia w szkole, ale także rejs statkiem, dyskotekę, ognisko na plaży z okazji Nocy Świętojańskiej i wiele innych ciekawych atrakcji. Nie zabrakło też czasu na plażowanie. Cudownym momentem naszego pobytu w Santanderze było odwiedzenie reprezentacyjnej siedziby Burmistrza miasta – Pałacu Magdaleny. Malowniczo położony na cyplu pałacyk otoczony piniami i hortensjami zapadł nam głęboko w pamięć. Żal nam było opuszczać to wspaniałe miejsce. W drodze powrotnej do Polski zwiedziliśmy także Saragossę ze wspaniałą Bazyliką Madonny del Pilar, do której modlił się także Jan Paweł II w trakcie swej pielgrzymki do Hiszpanii. Zwiedziliśmy także Barcelonę – magiczne miasto ze wspaniała Katedrą Sagrada Familia Gaudiego i górującym nad miastem wzgórzem Montjuic, z którego spływa bajeczna, tańcząca fontanna. Ta podróż na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.