Z WIZYTĄ W 6 BRYGADZIE DESANTOWO - SZTURMOWEJ

W dniach 18 - 19.09.2008r. odbyły się obchody Święta Brygady Desantowo- Szturmowej. Uroczystość ta przypada w rocznicę sformowania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, którą przed 53 laty utworzył w dalekiej Szkocji twórca Polskich Wojsk Powietrzno-Desantowych gen. Stanisław Sosabowski. Podobnie jak co roku również nasza szkoła otrzymała zaproszenie na wzięcie udziału w tym uroczystym wydarzeniu.
W pierwszym dniu obchodów uczestniczyła p. dyrektor Maria Bielska-Kahan, wicedyrektor p. Wojciech Musiał oraz kilkuososbowa delegacja uczniów Gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległych i zmarłych spadochroniarzy 1 SBS, 6 DP,6PDPD,6BDSz oraz żołnierzy 6PDP w Kościele Garnizonowym przy ul.Dietla 30. Następnie miały miejsce: Apel Poległych i złożenie wieńców pod pomnikiem Patrona Brygady, gen.bryg.Stanisława F. Sosabowskiego , przy ul. Wrocławskiej 21. Podczas uroczystości odsłonięto dwie pamiątkowe tablice, poświęcone pamięci 6 Pomorskiej Brygady Powietrzno-Desantowej z lat 1986-1989 oraz spadochroniarzy poległych w służbie ojczyzny.
Również w drugim dniu obchodów nie brakło naszych przedstawicieli. W uroczystościach wzięło udział pięćdziesięciu gimnazjalistów wraz z nauczycielami: p. dyr. Wojciechem Musiałem, p.Justyną Książek, p. Alicją Chuchmacz.
O 14.00 na stadionie WKS Wawel, przy ul Podchorążych, uroczysta zbiórka stanu osobowego Brygady, rozpoczęła część oficjalną. W dalszej części przemawiali m.in. gen. Andrzej Knap oraz prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Podczas uroczystości odznaczeni zostali weterani, między innymi uczestnik walk pod Driel w roku 1944 oraz żołnierze pełniący aktualnie służbę w Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Przypomniano też najważniejsze fakty związane z historią Czerwonych Beretów oraz postacie, których działalność na trwałe zapisała się w tradycji i pamięci żołnierzy jak: gen. S.F.Sosabowski czy gen. M. Zdrzałka. Część oficjalną zakończyła uroczysta defilada wokół stadionu. Zacinający deszcz i zimny wiatr nie pozwoliły na pełną realizację programu. Tak więc zabrakło pokazu wyszkolenia i skoków spadochronowych. Natomiast można było obejrzeć statyczną prezentację uzbrojenia i wyposażenia Brygady z udziałem grupy rekonstrukcyjnej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Końcowym punktem uroczystości była część towarzysko- rozrywkowa, jaka miała miejsce w znajdującej się nieopodal sali gimnastycznej. W tym pięknie udekorowanym pomieszczeniu, gdzie ściany zdobiły namalowane wizerunki żołnierzy, a sufit zaciemniony był czaszami spadochronów, strudzeni i zmarznięci goście mogli się posilić. Oprócz ciast, owoców i pieczystego można było posmakować prawdziwej żołnierskiej grochówki oraz swojskiego chleba ze smalcem. Zebranym towarzyszył zespół Czasza, a nawet zabawny występ klauna. Sala pełna była żołnierzy i gości, którzy mieli teraz okazję nie tylko do wspólnego biesiadowania ale i integracji.