15.06.2013 r.

Daleka podróż gimnazjalistów i kadry nauczycielskiej z Proszowic

    Początkiem czerwca, gdy Małopolska zmagała się z nawałnicami i ulewnym deszczem, gimnazjaliści wraz z dziesięcioosobową grupą nauczycieli, zmagali się z trudami siedmiotysięcznej trasy do Hiszpanii.
    Podróż wpisywała się w założenia współpracy ze szkołą w hiszpańskiej miejscowości Santander, z którą nasze lokalne szkoły, Urząd Gminy i Miasta Proszowic, Miejska Biblioteka Publiczna, współpracuje w ramach projektu Comenius.
    Docelowym miejscem podróży był urząd Miasta Santander oraz tamtejsza szkoła partnerska. W miejskim ratuszu odbyło się spotkanie robocze z udziałem burmistrza miasta, na którym wymieniono polsko-hiszpańskie doświadczenia i uwagi dotyczące realizacji projektu. Omówiono też zadania na rok następny. Uczestnicy projektu wzięli również udział w praktyce zawodowej „job shadowing”, polegającej na obserwacji pracy urzędników i nauczycieli. Hiszpańscy gospodarze zadbali również o turystyczną stronę gościny, organizując wycieczki, w tym zwiedzanie jaskini i Muzeum Altamira, kamiennego miasteczka Comillias oraz przejazdu kolejką linową w masywie górskim Picos de Europa.                        
    Podróże tego rodzaju, odbywają się zazwyczaj autokarem. Wiąże się to, ze względu na czas pracy kierowców, z koniecznością zatrzymywania się i postojów. Fakt ten wykorzystywany jest na zwiedzanie i poznawanie nowych atrakcyjnych miejsc. Zatem w drodze podróżnicy mieli okazję podziwiać wodospady Renu oraz piękny bawarski krajobraz. Zwiedzili Niceę oraz miasto słynnego filmowego festiwalu – Cannes.
    W podróży uczestniczyło około dwudziestu uczniów proszowickiego Gimnazjum, dyrektor Maria Bielska Kahan oraz dziesięcioosobowa grupa nauczycieli. Towarzyszyła im również delegacja pracowników Urzędu Gminy i Miasta Proszowice, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Katarzyna Wawrzeń oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 Marzena Żywot wraz z kilkoma nauczycielami.
    Wyprawy w ramach projektu Comenius organizuje, niestrudzenie i z ogromną sprawnością, anglistka Izabella Krzywkowska. Wyjazdy te mają więcej walorów poznawczych niż rekreacyjnych. Wymagają dobrej kondycji i „elastyczności” wobec nowych, czasem zaskakujących sytuacji o czym zresztą, lojalnie przed każdym z nich, informuje organizatorka. 
  


Alicja Chuchmacz