Gümüşhane - maj 2009

Wspólna praca nad projektem i tworzenie naszej publikacji „Wielka Księga pomysłów jak uczyć i uczyć się – języka angielski, CLIL, TIK” zbliżyło uczniów i nauczycieli do siebie, lecz bez wątpienia największą atrakcją programu było realizowanie wyjazdów zagranicznych. W ramach rewizyty w maju i czerwcu 2009 uczniowie z Gimnazjum wyjechali do Turcji a następnie do Hiszpanii. Podróż do Turcji była bez wątpienia długa i męcząca, ale pełna ekscytujących momentów – podróż samolotem, zwiedzanie egzotycznego Istambułu z monumentalnym Błękitnym Meczetem oraz pierwszy kontakt z egzotyką kraju muzułmańskiego przyprawił wszystkich o zawrót głowy. Lądowanie w docelowym Trabzonie urzekło nas przepięknymi widokami Morza Czarnego oraz pobliskich Gór Pontyjskich. Miejscowość, której znajdowała się nasza szkoła partnerska to Gumushane – niewielkie miasteczko w skalistej okolicy. Podczas pobytu tam chłonęliśmy nową kulturę. Byliśmy pierwszą grupą Polaków w tym miejscu i wszędzie witano nas bardzo serdecznie. Wypijaliśmy litry pysznej herbaty w każdym miejscu i o każdej porze, podawanej w niewielkich szklaneczkach, a nalewanej z samowara. Wbrew popularnym poglądom, to nie kawa, lecz herbata jest najchętniej pita w Turcji. Ciekawostką było to, że odwiedziliśmy też plantację herbaty i własnoręcznie ścinaliśmy jej pędy. Ogromne wrażenie zrobił na nas Klasztor w Sumeli – osadzony w skale dawny grecki monastyr, a obecnie muzeum. Do budowli zawieszonej na wysokości 300 metrów prowadzą strome schody, w ruinach mogliśmy oglądać wspaniale zachowane freski przedstawiające sceny religijne.