17.10.2008
Dzień Patrona

17 października miał miejsce w naszym Gimnazjum Dzień Patrona. Jego celem i głównymi założeniami było: przybliżenie i pogłębienie wiedzy na temat 6 Brygady Desantowo-Szturmowej, szczególnie wśród klas pierwszych, kontynuacja współpracy z Jednostką oraz stworzenie możliwości wykazania się wiedzą z zakresu historii i tradycji patronackiej Brygady. W ramach zajęć z tytułu tego szczególnego dnia uczniowie uczestniczyli naprzemiennie w dwu projekcjach. Pierwsza dotyczyła postaci generała Franciszka Stanisława Sosabowskiego - Patrona Brygady, natomiast druga odnosiła się do wiedzy związanej ze strukturą organizacyjną i działaniem "czerwonych beretów". Podczas trwania projekcji na sali gimnastycznej miał miejsce Turniej Wiedzy o Patronie. Turniej miał charakter rozgrywek drużynowych. Wzięło w nim udział sześć trzyosobowych zespołów z klas drugich i trzecich. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii i tradycji, jak również współczesnych zagadnień, związanych z 6 Brygadą.
Sporą atrakcją dla publiczności, a dużą dawką emocji dla zawodników, były szczególnie dwie konkurencje: wykonywanie pompek oraz ubieranie mundurów na czas. W skład jury weszli: p. mgr Helena Sadowska oraz reprezentanci 6 Brygady - płk Janusz Micewski kustosz izby pamięci i młodszy chorąży sztabowy p. Dariusz Jaworski . Zwycięzcami okazał się zespół reprezentujący klasę II e w składzie: Magdalena Sowa, Kamila Bucka, Mateusz Kociarz. Drużyna odebrała atrakcyjne nagrody w postaci odtwarzaczy MP3.
Ostatnim punktem programu był pokaz prezentacji statycznej, przeprowadzony przez mjr Macieja Mazurkiewicza. Podczas niego uczniowie mogli zapoznać się z rodzajem osprzętowania, umundurowania oraz wyposażenia, jakie posiadają żołnierze Brygady. Dzięki pięciu żołnierzom , którzy wystąpili w roli "modeli", gimnazjaliści mieli okazję nie tylko obejrzeć, ale przymierzyć elementy ubioru, dotknąć broni a także przekonać się na własnej skórze ile ważą wojskowe, bojowe akcesoria. Pokaz był nie tylko fachowy , ale "malowniczy", ponieważ kilku z żołnierzy występowało w barwach maskujących i ze specjalnymi " chochołami" na hełmie.
Na zakończenie wystąpił p. dyrektor Wojciech Musiał, który wyraził podziękowania gościom z Brygady Desantowo-Szturmowej oraz organizatorkom całego przedsięwzięcia: p. Alicji Chuchmacz oraz Justynie Książek.