29.12.2014 r.

Przed Świętami w Gimnazjum

Chociaż grudniowa aura bardziej przypominała wiosnę to jednak Młodzież naszej szkoły dołożyła wszelkich starań, by świąteczny klimat odczuwalny był już w pierwszych dniach miesiąca. A te, oprócz nauki, wypełnione były mikołajową tradycją oraz nowymi, nawiązującymi do niej, pomysłami.

Już 4 grudnia miała miejsce parada Mikołajów, bieg z workiem oraz Mikołajowy Turniej Tenisa Stołowego. Z każdym dniem zaczęło również przybywać świątecznych dekoracji: gwiazdek, śnieżynek, stroików i aniołów. Nie zabrakło również dorodnych choinek, które pojawiły się w szkolnym holu. Klasy, które wyraziły taką wolę zorganizowały sobie mikołajki w postaci symbolicznych upominków. Inne,  w ramach prezentu, wyruszyły z wychowawcami na projekcje filmowe.    

Tuż przed świętami, z inicjatywy szkolnego samorządu, miał miejsce również międzyklasowy konkurs stroików. Wśród kompozycji największą uwagę i podziw wzbudziły oryginalne stroiki wykonane przez klasy 2a i 3b. Wszystkie wyeksponowano na korytarzu pierwszego piętra, gdzie można było je obejrzeć. Każdy z nich trafił później do wielu instytucji współpracujących z naszą szkołą, nauczyciel  i emerytów oraz osób starszych.

Tego roku szkolna społeczność okazała się także dużą hojnością i otwarciem na rzecz potrzebujących poprzez udział w akcji Szlachetna Paczka. Aż do Świąt uczniowie kl. 3a przyjmowali od darczyńców przedmioty i produkty, mające wspomóc rodzinę będącą w potrzebie. Wszyscy nauczyciele i uczniowie dołączyli także do grona darczyńców. W podziękowaniu od obdarowanej rodziny do Szkoły dotarł wzruszający, świąteczny list, który odczytany został na wigilijnym spotkaniu nauczycieli i pracowników Gimnazjum.

Z nową świąteczną inicjatywą wyszła do uczniów i nauczycieli tego roku szkolna biblioteka. 18 grudnia miał miejsce Świąteczny Dzień Czytania. Tego dnia na dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych, przez kilka minut, nauczyciele czytali uczniom tekst Doroty Terakowskiej pt „Pusty talerz”. Inicjatywa miała na celu zarówno promocję literatury jak i skłonienie do refleksji nad obecnością tradycji i symboli we współczesnym życiu. Refleksji i zastanowieniu miało również służyć przedstawienie, które dzień później zaprezentowali uczniowie klas trzecich. 19 grudnia - dzień ostatniego przed świętami spotkania – po uroczystych klasowych wigiliach wszyscy obejrzeli trzyaktową inscenizację, przygotowaną pod kierunkiem ks. Tomasza Moskala.
Ciekawa fabuła, odważne teksty i przesłanie z intencją sprawiło, że publiczność nagrodziła wysiłek dużymi brawami. Jak co roku nie brakło również kolędowania, nad którym czuwał pan Krzysztof Chmura.

Ostatnim, należącym także do gimnazjalnej tradycji punktem spotkania były świąteczno-noworoczne życzenia skierowane do uczniów nauczycieli oraz pracowników szkoły. Wygłosili je dyrektor Maria Bielska-Kahan oraz wicedyrektor Wojciech Musiał. Miłym akcentem tego dnia była obecność byłych nauczycieli. Na wigilijne kolędowanie i uroczystości zawitali: Helena Sadowska, Regina Grzegorczyk, Anna Paryś, Wiesław Paluch oraz Stanisław Grudzień.

Alicja ChuchmaczWięcej zdjęć (zobacz)