Proszowice, 01.09.2016

Na początek roku szkolnego wszyscy dostali piątki


W czwartek 1 września, po wakacyjnej przerwie, młodzież, rodzice klas pierwszych i nauczyciele świętowali początek roku szkolnego. Najpierw uczestniczyli we mszy św. w kościele parafialnym, a następnie spotkali się w murach Gimnazjum.       
Po wprowadzeniu sztandaru i uroczystym odśpiewaniu hymnu glos zabrała dyrektor Maria Bielska-Kahan. Szczególnie serdecznie powitała uczniów klas pierwszych, życząc im dobrego samopoczucia wśród rówieśników i wzajemnej integracji.           
Natomiast wszystkim dedykowała słowa - tegorocznego gościa Światowych Dni Młodzieży, organizowanych w naszym kraju - papieża Franciszka, które zachęcają do twórczego działania, rozwijania pasji i świadomości „ ... nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad, trwały ślad. To bardzo smutne, kiedy przechodzimy przez życie, nie pozostawiając śladu. A gdy wybieramy wygodę, myląc szczęście z konsumpcją, wówczas cena, którą płacimy jest bardzo wysoka: tracimy wolność”.    
W nawiązaniu do słów papieża p. dyrektor życzyła również wszystkim młodości, rozumianej jako stan ducha, młodości wewnętrznej, która jest motorem i siłą napędową działania. Działania, które idzie w parze z tolerancją, empatią i troską wobec drugiego człowieka. Na koniec tego wątku, w ramach integracji i pokonywania barier p. dyrektor zaproponowała krótkie ćwiczenie, na co uczniowie chętnie przystali. Na jej znak każdy, swojemu koledze, koleżance przybijał symboliczną „piątkę”. Zrobili to również nauczyciele. Pani dyrektor przekazała również kilka komunikatów organizacyjnych, dotyczących renowacji i odnowy pomieszczeń szkolnych.                             
Zatem uczniowie dowiedzieli się o odświeżonym wnętrzu sklepiku oraz świetlicy, nowoczesnej i estetycznej siłowni, a nauczyciele o przestronnym, funkcjonalnym pokoju nauczycielskim.                    
Na koniec życzyła wszystkim wytrwałości, zdrowia, optymizmu oraz, poczucia humoru. Po uroczystości uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami, gdzie poznali organizację pracy pierwszych dni w szkole.

Alicja Chuchmacz