3 września 2010 r.

Obchody rocznicy bitwy pod Proszowicami

Bitwa rozegrała się z 6 na 7 września 1939 roku. Wycofujące się w dwóch kolumnach oddziały, wchodzące w skład 55 dywizji piechoty Armii Kraków, natknęły się na niemieckie kolumny pancerne w okolicach proszowickiego cmentarza. Walka, która rozgorzała, trwała do świtu. Niemcy rozstrzygnęli ją na swoją korzyść, dzięki przybyciu posiłków.

W piątek 3 września uczniowie naszej Szkoły, poczet sztandarowy oraz klasy trzecie wraz z wychowawcami, uczestniczyli w obchodach 71 rocznicy bitwy pod Proszowicami. W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt delegacji reprezentujących lokalne samorządy, zakłady pracy, instytucje, organizacje kombatanckie, przedstawiciele szkół z rejonu Powiatu.
Po zebraniu się wszystkich na płycie proszowickiego Rynku, nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny. Tam przed pomnikiem upamiętniającym ofiary bitwy, po przemówieniu burmistrza Jana Makowskiego, została odprawiona msza święta. W jej sprawowaniu brał udział gościnnie dyrektor Referatu Katechetycznego w Kielcach ks. Karol Zegan. Na koniec przedstawiciele wojska oddali salwę honorową, a delegacje złożyły pod obeliskiem wiązanki kwiatów.