Partnerska wizyta tureckiej delegacji

W dniu 14 stycznia 2011 r. Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Jan Makowski, Dyrektor Wydziału Edukacji Wojciech Ogar, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publiczej Katarzyna Wawrzeń oraz Dyrektor Gimnazjum w Proszowicach Maria Bielska Kahan spotkali się z delegacją z tureckiej Adany. Pięcioosobową grupę tworzyli: dyrektor Wydziału Edukacji w Adanie Abdulgafur Buyukfirat, jego zastępca Rustem Ozcan oraz troje nauczycieli: Nazmiye Kalay i Aysegul Bilen (nauczycielki języka angielskiego) i Ali Ozdemir (nauczyciel fizyki). Ten ostatni jest jednocześnie tureckim koordynatorem projektu pod nazwą „Non Violence Rules” realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Comenius Regio. Goście z Turcji przybyli do Proszowic na zaproszenie naszego Gimnazjum im. 6 Brygady Desantowo-Szturmowej Generała S. Sosabowskiego. Szkoła jest autorem i głównym realizatorem projektu.

Czterodniowa wizyta zainicjowała wspólny polsko-turecki program wymiany doświadczeń, których celem jest wypracowanie efektywnego programu przeciwdziałaniu agresji i przemocy wśród nastolatków. Projekt zakłada realizację wzajemnych wizyt zarówno nauczycieli i urzędników odpowiedzialnych za oświatę i wychowanie w poszczególnych krajach, jak i młodzieży oraz szereg działań realizowanych w ramach projektu w szkołach.
Celem pierwszej tureckiej wizyty było zapoznanie z polskimi partnerami, czyli Urzędem Gminy w Proszowicach, wyżej wspomnianym Gimnazjum oraz Miejską Biblioteką Publiczną poprzez poznanie specyfiki pracy poszczególnych jednostek, w tym udział w zajęciach szkolnych. Ważne okazało się także poznanie przez naszych gości miejsc, które budują polską tożsamość narodową. Szczególnie duże emocje wywołała całodniowa wizyta w obozie Auschwitz-Birkenau. Delegacja zachwyciła się urokiem kopalni w Wieliczce oraz bogactwem historyczno-kulturowym Krakowa.

Zgodnie z założeniami projektu goście z Adany mieszkali w polskich domach, gdzie mogli współuczestniczyć w codziennym życiu rodzinnym i doświadczyć słynnej polskiej gościnności. Takie doświadczenia sprzyjają nawiązywaniu bliskich serdecznych kontaktów.

W czerwcu do Adany jedzie delegacja z Proszowic z rewizytą a w październiku 2011 do naszej szkoły partnerskiej w Adanie wyjedzie młodzież na wymianę. Mamy także nadzieję na niezapomniane wrażenia.