07.11.2014
Pamięć o Niepodległej

Już na tydzień przed oficjalnymi obchodami 96 rocznicy odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbyło się szereg inicjatyw, o charakterze patriotycznym, nawiązujących do Święta.

W poniedziałek 3 listopada Młodzież, w barwach bieli i czerwieni, odtańczyła uroczyście poloneza, którego szpaler wiódł przez wszystkie piętra budynku szkoły. W tańcu wzięli również udział niektórzy nauczyciele. Zwieńczeniem korowodu było zebranie się wszystkich na sali gimnastycznej i uroczyste odśpiewanie Roty. Kolejny akcent świętowania to konkurs pieśni patriotycznych, który miał miejsce w środę 5 listopada. Oprócz tego każda z klas, w oparciu o materiały źródłowe, na lekcjach wychowawczych, rozwiązywała test sprawdzający wiedzę historyczną, dotyczącą działań niepodległościowych marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przebiegu procesu wyzwalania Polski.

Uczniowie zdobili również klasy i korytarze plakatami, na których widniały narodowe symbole. Przygotowywali także biało-czerwone kotyliony, ozdabiając nimi swoje galowe stroje w piątek – dniu uroczystego niepodległościowego apelu. Ten, przygotowany przez uczniów klasy 1b zawierał elementy śpiewu, tańca, recytacji oraz prezentacji medialnej. Treściowo nawiązywał do historii Polski, począwszy od powstania styczniowego po rok 1918.

Jednym z ostatnich akcentów patriotycznego udziału w obchodach rocznicowych było uczestniczenie, 11listopada o godz. 10.00 Pani Dyrektor Marii Bielskiej-Kahan wraz z delegacją uczniów i pocztem sztandarowym Gimnazjum w złożeniu wiązanek pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na proszowickim Rynku, a następnie w mszy św., w intencji Ojczyzny.

Zwieńczenie stanowiło wspólne patriotyczne śpiewanie mieszkańców Proszowic, któremu przewodzili uczniowie naszej szkoły z towarzyszeniem licznej grupy nauczycieli. Inicjatywa świętowania śpiewem na płycie Rynku ma już kilkuletnią tradycję, a przewodzi jej zespół nauczycieli: K.Barnaś, A. Twardowska-Gorzałczany, M. Chmura, K.Chmura. Natomiast wszystkie inicjatywy związane z „tygodniem patriotycznym” przygotowała i koordynowała Iwona Marzec.

Galeria zdjęć (zobacz)