12.05.2014 r.

LEKCJE GEOGRAFII z PODRÓŻNIKAMI

12 maja 2014, w ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, gościli w naszej szkole doktoranci geografii, członkowie Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Klubu Wysokogórskiego Warszawa, Michał Apollo i Marek Żołądek.

Zaproszeni geografowie od 2004 roku wspólnie zorganizowali 14 ekspedycji sportowo - naukowych w najdalsze zakątki naszego globu oraz kilkanaście wyjazdów na „Starym Kontynencie”. Wspinali się w różnych rejonach świata, wliczając Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy Południowe, Góry Skaliste, Góry Kaskadowe, góry Alaski, Afryki, Europy oraz Australii. Odwiedzili ponad 60 krajów na sześciu kontynentach. Zapaleni podróżnicy, pasjonaci fotografii, autorzy kilkudziesięciu artykułów o tematyce popularnonaukowej oraz kilkunastu publikacji naukowych.

Swe dokonania prezentowali na największych festiwalach o tematyce podróżniczej w Polsce oraz na prelekcjach w Stanach Zjednoczonych, Peru, Malezji, Indiach i RPA. Na wyjazdach prócz wspinaczki zajmują się badaniami z dziedziny ochrony środowiska i glacjologii.

Autorzy kilku nowych dróg wspinaczkowych w górach świata, m. in. dokonali dwóch pierwszych wejść w historii na wcześniej dziewicze szczyty w Himalajach: w 2006 r. Masala Peak 5650 m n.p.m., za który zostali nominowani do prestiżowej nagrody Polskiego Związku Alpinizmu „Jedynka” oraz w 2012 r. Forgotten Peak 5889 m n.p.m.

Nasi goście przedstawili trzy wykłady: OD RÓWNIKA DO ARKTYKI, AUSTRALIA I GÓRA KOŚCIUSZKI, INDIE opracowane na podstawie wiedzy zdobytej podczas licznych ekspedycji naukowych z wykorzystaniem wyłącznie własnych fotografii. Prezentowane zajęcia miały na celu przybliżenie zagadnień z różnych dziedzin nauki, a ich tematyka łączyła w sobie m. in. wiedzę z zakresu geografii, biologii oraz historii.

W spotkaniu uczestniczyło 225 uczniów z klas I, II i III.

fot. http://www.ap.krakow.pl/ptg/

Michał Apollo                         Marek Żołądek