Proszowice, 26.09.2016

Europejski Dzień Języków w naszej szkole

W poniedziałek 26 września 2016 r. apelem oraz programem artystycznym uczniowie naszej szkoły zintegrowali się z tysiącami innych uczniów szkól polskich i europejskich, zaznaczając wielką wagę uczenia się języków obcych.
Europejski Dzień Języków został ustanowiony w 2001r. przez Radę Europy. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie różnorodności językowo-kulturalnej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. Od chwili wejścia w życie inicjatywy z tej okazji w naszej szkole corocznie podejmowane są działania o różnym charakterze.
Tym razem młodzież klas drugich przygotowała apel informacyjny, prezentujący ideę święta. Uczniowie przedstawili kilka scenek rodzajowych z cyklu „z życia wzięte”, pokazujących, że umiejętność posługiwania się językami obcymi jest nie tylko przydatna ale czasami wręcz niezbędna. Zapoznali również wszystkich z kilkoma ciekawostkami dotyczącymi liczby, pochodzenia i rodzajów języków. Można było również obejrzeć plakaty przygotowane przez klasy, które tematycznie nawiązywały do Dnia Języków.

Całość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem, zarówno przez publiczność jaki i prowadzących program uczniów, znanej krótkiej piosenki „Panie Janie”. Melodia zabrzmiała w trzech wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej i francuskiej.    Apel odbył się dwukrotnie z podziałem na oddziały klas. Całość koordynowały anglistki: Agnieszka Wojtusik, Magdalena Pięta oraz ucząca j. niemieckiego Edyta Płaneta.