14.03.2015

Gimnazjaliści w akcji ogławiania wierzb

W sobotę 14 marca uczniowie naszej szkoły, dziesięć osób z klasy 2c, wzięli udział w programie IX Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej. Tego roku gospodarzem i organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół im. M. Kopernika w Kościelcu.

Zanim zaczęła się praca ogławiania wszyscy uczestniczący wysłuchali wykładów: Henryka Pomykalskiego „Wierzba Głowiasta - Wczoraj i Dziś”, dr Krzysztofa Mudryka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - „Znaczenie energetyczne wierzby głowiastej” oraz obejrzeli program artystyczny w wykonaniu Zespołu Szkół z Piotrkowic Małych.

Następnie udano się na pobliskie tereny, gdzie po uprzednim omówieniu zasad BHP, przystąpiono do ogławiania. Akcja w plenerze zakończyła się o godz. 13.00. Po niej uczestnicy ponownie spotkali się w szkole, w Kościelcu, gdzie miał miejsce poczęstunek, występy artystyczne gospodarzy oraz konkursy ekologiczno- przyrodniczo-plastyczne. W jednym z nich, plastycznym, uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Miejsce II zajął P. Mnich, a III A. Cukrowska.

Na koniec miały miejsce jeszcze dwa wykłady związane z ekologią i ornitologią oraz pokaz kompozycji z wykorzystaniem pędów wierzby, który zaprezentowali przedstawiciele Klubu Folklorystycznego Towarzystwa Ogrodniczego z Krakowa. Udział naszej Młodzieży w obchodach Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej ma wieloletnią tradycję. Również tradycyjnie i niezmiennie, podobnie jak tego roku, nad organizacją i udziałem w akcji naszych uczniów czuwały: A. Twardowska-Gorzałczany, Karolina Barnaś, Monika Chmura.