22.03.2013 r.
Wiosenny festyn kultury

Bardziej zimowa niż wiosenna aura nie przeszkodziła w zorganizowaniu Wiosennego Festynu Kultury, który miał miejsce 21 marca w proszowickim Gimnazjum. Wprawdzie zamiast na Rynku oraz Centrum Kultury i Wypoczynku odbył się w szkole, jednak wcale nie obniżyło to poziomu atrakcyjniści programu zaplanowanego na tę okoliczność.
Od 10.00 miały miejsce różnorodne zajęcia warsztatowe. W klasach, przy pomocy gimnazjalistów, odbywały się plastyczno-literackie zajęcia dla zaproszonych dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2. Tuż obok jedna z sal zamieniła się w drukarską pracownię, gdzie gimnazjaliści poznawali tajniki czarnej sztuki i druku. Począwszy od ręcznego składania czcionek poprzez zastosowanie drukarskich kalek po przybijanie lakowych pieczęci. To za sprawą zajęć Era Gutenberga prowadzonych przez grupę Kalander z Gliwic, które regularnie, co roku organizuje p. Anna Kwapień. Swoje umiejętności i talenty gimnazjaliści mogli skonfrontować na kolejnych warsztatach spotkaniu z aktorem krakowskiego teatru KTO Jackiem Buczyńskim. Przez ponad godzinę uczyli się podstawowych technik emisji głosu jak również poznawali tajniki scenicznej gry. W tym samym czasie w holu szkoły trwał kiermasz książek przygotowany, pod kierunkiem Biblioteki przez uczniów klasy 2a, w ramach projektu Ciekawie, mądrze, pożytecznie. Natomiast na sali gimnastycznej miała miejsce oficjalna część programu oraz występy artystyczne. Po słowie powitania, wygłoszonym przez dyrektor Gimnazjum Marię Bielską - Kahan oraz goszczącą dyrektor Zespołu Szkól im. Bartosza Głowackiego Dorotę Król, wszyscy uczestnicy odczytali Lokomotywę Juliana Tuwima. Był to zarówno hołd oddany mistrzowi słowa jak również uczczenie światowego Dnia Poezji. Potem swoje umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowała grupa młodzieży z Zespołu Szkół, wykonując ludowe i popularne piosenki w barwnych regionalnych strojach.
Licealiści pokazali także program satyryczny "W bibliotece" o refleksyjnej konkluzji nad stanem dzisiejszej kultury i wiadomości.
Na koniec wystąpili gimnazjaliści z koncertem, w którym przeplatały się klimaty klasycznego rocka, muzyki poważnej oraz utwory polskich artystów. Brzmienie elektrycznych, gitar, klawiszy, perkusji i skrzypiec wzmacniały mocne głosy młodych wokalistek: Alicji Zastawny, Anny Szwajcy, Jagody Bieleckiej i Doroty Skoczyńskiej. Występ wzbudził wiele emocji i przekonywał o muzycznych talentach wysokich lotów.
Celem Wiosennego Festynu były: promocja nauki, kultury, twórczości oraz integracja środowiska. Koordynatorem całości była Biblioteka Gimnazjum, której udało się zrealizować zaplanowane punkty programu. Zawiodła jedynie wiosna.