28.02.2009 r.

Święto wierzby głowiastej

W dniu 28. lutego odbył się „Dzień wierzby głowiastej”. Chociaż impreza ta przeprowadzona została dopiero po raz trzeci, to stała się już wielkim wydarzeniem, które przyciągnęło dużą grupę osób.
Tegoroczną akcję, podobnie jak w roku ubiegłym, zorganizował Waldemar Bucki z Lelowic Kolonii – członek Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, wielki entuzjasta przyrody, działacz i społecznik, wspaniały organizator oraz znany lokalnej społeczności przedsiębiorca.
Na wyznaczone miejsce zbiórki w Jakubowicach, pomimo niezbyt zachęcającej prognozy pogody, stawiła się duża grupa uczestników. Większość z nich to młodzież ze szkół: Podstawowej i Gimnazjum w Proszowicach, Szkoły Ogólnokształcącej o profilu Rolniczym w Piotrkowicach Małych, Zespołu Szkół w Ibramowicach, Zespołu Szkół w Pałecznicy z siedzibą w Winiarach, Szkoły Podstawowej w Pałecznicy, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Racławicach, Szkoły Podstawowej w Klimontowie, Szkoły Podstawowej w Ostrowie, Szkół Podstawowych z Krakowa i Niepołomic, Szkoły Podstawowej z Waganowic, Szkoły Podstawowej z Mniszowa wraz z opiekunami.
Na początku zapoznano uczestników z zasadami BHP i około godziny 10.00 w ruch poszły pilarki i z wierzb zaczęły spadać pierwsze gałęzie.
Około godziny 11.30 nastąpiła przerwa śniadaniowa. Przy wspólnym ognisku uczestnicy akcji delektowali się pyszną kiełbaską i kiszonymi ogórkami.
Myliłby się ten, kto sądzi, że po zakończeniu ogniska proszowicki „Dzień wierzby głowiastej” został zakończony. Po krótkim posiłku uczestnicy rzucili się dalej w wir pracy by zakończyć ją około godziny 13.00. Efektem było ogłowienie około 10 potężnych wierzb.
W trakcie spotkania w remizie odbył się konkurs ekologiczny dla uczestników ze szkół.
Pierwsze miejsce zajęły uczennice naszego gimnazjum Paulina Forma i Edyta Głowa z klasy III „a”, duży sukces odniosły Paulina Nakielska i Olga Milczarek także z klasy III „a” zajmując drugie miejsce. Opiekunami uczestniczek z naszej szkoły były: Pani Dorota Świątek – Grzyb oraz Pani Halina Warso. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dużej grupy mieszkańców powiatu proszowickiego, pod kierunkiem Waldemara Buckiego, święto wierzby nabiera coraz większego rozmachu i staje się wspaniałym przykładem połączenia zagadnień przyrodniczych, społecznych oraz edukacyjnych.
Patrząc z pewnej perspektywy odnosi się wrażenie, że „Dzień wierzby głowiastej” w Proszowicach to tylko początek. Z pewnością będą jeszcze inne wspaniałe przedsięwzięcia. Wielki, potencjał drzemiący w grupie animatorów z powiatu proszowickiego jeszcze nie raz da o sobie znać, co musi przynieść konkretne efekty.

Edyta Głowa