kwiecień/maj 2009 r.

Każdy inny, WSZYSCY RÓWNI!

Dnia 29 kwietnia przybyli do Polski tureccy goście. Pierwsze spotkanie z nimi wywarło na nas spore wrażenie. Podróżni przywitali nas ciepło i miło. Mimo, iż zmęczenie dawało swe znaki, gotowi byli od zaraz poznać nas i Polskę. To nie był koniec niespodzianek ze strony naszych gości. Na miejscu zostaliśmy obdarowani licznymi prezentami. Nie mogło wśród nich zabraknąć słodyczy, typowego dla ich kraju jedzenia oraz popularnej tureckiej kawy. Ta przygotowana w przeznaczonym do tego czajniczku, podawana była w małych filiżankach.
Kolejne dni dostarczały nowych wrażeń. Wycieczka do kopalni soli w Wieliczce wzbudziła zachwyt w naszych gościach. Jej wielkość oraz piękno naturalnych rzeźb solnych pozostanie w ich pamięci na długi czas. Edukacyjna wycieczka do obozu zagłady w Oświęcimiu, również będzie chwilą wartą zapamiętania. Świadomość realiów II wojny światowej jest dobrą lekcją, pełną zadumy i refleksji. Podróż do Krakowa okazała się być również miłym doświadczeniem. Bogactwo zabytków miasta oraz różnorodność sklepów przykuła ich uwagę, pozostawiając duży uśmiech na twarzach. Wieczorna dyskoteka zbliżyła nas jeszcze bardziej do siebie. Nie liczyło się wtedy, kto gdzie mieszka i jakiego jest wyznania, ważniejsza była zabawa, która zatarła wszelkie różnice.
Cała wizyta przebiegła bardzo sympatycznie. Nasi rówieśnicy z azjatyckiego kontynentu okazali się być bardzo miłymi i sympatycznymi osobami. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy dokształcić swój język i lepiej się poznać, bo przecież celem wymiany jest integracja ludzi, stworzenie warunków do wzajemnego, lepszego poznania się, poprzez uczestnictwo w życiu rodzinnym, szkolnym oraz zaznajomienie się z tradycjami, zwyczajami oraz obyczajami obydwu narodów.
Pożegnania zawsze są smutne, my jednak się nie martwimy. Niebawem i my ruszymy poznać ich kraj pełni nadziei i gotowi na nowe niespodzianki -  pojedziemy w nieznane...

Ksenia Gudowska