19.11.2010 r.
Gimnazjaliści – patriotycznie i pogodnie

Śpiewanie patriotycznych pieśni na proszowickim Rynku, w scenerii zapadającego zmroku, płonących pochodni i ogniska. Tak wyglądał tego roku początek nowej tradycji - świętowania rocznicy odzyskania niepodległości - zapoczątkowanej przez gimnazjalistów.
Obchodzone tego roku Święto Niepodległości zyskało zupełnie nowy wymiar. A wszystko przez nową inicjatywę, wspólnego z mieszkańcami Proszowic, śpiewania patriotycznych pieśni na proszowickim Rynku. Inicjatorkami przedsięwzięcia byli nauczyciele Gimnazjum: p. Karolina Barnaś, p. Monika Kaczmarczyk oraz p. Krzysztof Chmura, którzy postawili na patriotyzm w nowym kształcie i wydaniu. Nie cierpiętniczym i martyrologicznym, a radosnym, pogodnym, wspólnotowym. Tak więc około czterdziestoosobowa grupa gimnazjalistów, z werwą, a momentami nutą nostalgii, zaśpiewała kilkanaście patriotycznych pieśni. Wśród nich znalazły się utwory takie jak: „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Maszerują strzelcy”, „O mój rozmarynie”. Wtórowali im mieszkańcy Proszowic, którzy mimo chłodu dopisali niemal całymi rodzinami.
Pomysłodawcy zadbali również o symbolikę i sprawność całej akcji. Mieszkańcy wraz z przybyłą młodzieżą otrzymali nalepki „Polska Dostrzegasz?”, „Młodzież pamięta”, a także biało - czerwone chorągiewki. Dla ułatwienia wspólnego śpiewu ustawiono dwa ekrany, na których wyświetlano tekst aktualnie wykonywanej pieśni. W śpiewaniu wzięło udział również wielu nauczycieli Gimnazjum, z dyrekcją na czele, jak i Szkoły Podstawowej Nr 1. Autentyczne zaangażowanie wszystkich w rocznicowe koncertowanie pokazało, że duch radosnego patriotyzmu nie ginie. Wystarczy chcieć i działać. Śpiewanie na Rynku wpisywało się w program uroczystości Święta Niepodległości. Poprzedziła je msza święta, a następnie okolicznościowe przemówienia: burmistrza Jana Makowskiego, posła Józefa Rojka oraz członka zarządu województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka. Obecne były liczne delegacje instytucji i urzędów oraz organizacji politycznych i samorządowych. Te, w asyście pocztów sztandarowych i wtórze werbli, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.