25.09.2015
ŚWIĘTO 6 BRYGADY POWIETRZNODESANTOWEJ
24 – 25 września 2015r.Wieloletnią tradycją we współpracy z Patronem naszej Szkoły jest uczestniczenie w ważnych wydarzeniach. Należy do nich Święto Brygady ustanowione w rocznicę powstania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która była pierwotną formacją obecnej 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Tego roku, podobnie jak w latach ubiegłych, młodzież Gimnazjum, przedstawiciele kadry nauczycielskiej oraz poczet sztandarowy, wzięli udział w dwudniowych obchodach Święta. Przebieg dnia pierwszego miał uroczysty, podniosły charakter. Rozpoczęła go msza święta w kościele garnizonowym św. Agnieszki w intencji wszystkich spadochroniarzy. Następnie o godz. 19.00 już na terenie jednostki wojskowej przy ul.Wrocławskiej żołnierze, dowódcy, kombatanci oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół spotkali się przy pomniku swojego Patrona – gen. S. Sosabowskiego. Tam po wciągnięciu na maszt flagi państwowej został odczytany Apel Poległych. Podczas niego spadochroniarze oddali hołd swoim poprzednikom z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty, którzy polegli na frontach II wojny światowej. Wspomnieniem i hołdem objęto również żołnierzy, którzy oddali swe życie w czasie służby wojskowej oraz misji wojskowych poza granicami kraju. Uroczystość capstrzyku odbyła się w scenerii wieczornej zorzy i płonących pochodni.

Dzień drugi obchodów rozpoczął się od oficjalnej zbiórki z udziałem: lokalnych władz miasta Krakowa, dowódców krakowskich jednostek wojskowych, gości z Holandii,Wielkiej Brytanii oraz rodzin żołnierzy. Wśród nich nie zabrakło również przedstawicieli zaprzyjaźnionych z brygadą szkół, które albo sympatyzują z „czerwonymi beretami” albo objęte są przez nią Patronatem. Do drugiej grupy gości zaliczała się młodzież naszej szkoły, która stanowiła liczne grono gości. W tej części święta wzięły udział wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami.

Podczas uroczystości nastąpiło odznaczenie kilkudziesięciu spadochroniarzy. Wręczono również Medale za Zasługi dla Obronności Kraju oraz odznaki pamiątkowe 6BPD. Nagrody otrzymały także drużyny, zakończonych dzień wcześniej, Międzynarodowych Zawodów im. Mariana Zdrzałki. W rywalizacji tej wzięło udział dziesięć drużyn z Czech, Kanady, Niemiec i Polski. Tego roku laury zwycięstwa przypadły żołnierzom z 16 batalionu. Ta część obchodów zakończyła się widowiskową defiladą pododdziałów z towarzyszeniem orkiestry.

Następnie wszyscy goście, również nasi uczniowie i kadra nauczycielska, wzięli udział w spadochroniarskim pikniku. Oglądano pokazy broni, sprzętu, pancernych samochodów. Nie brakło też akcentów muzycznych. Podziwiano, jak zwykle profesjonalny, zespół „Czasza” i taniec kapuery. Ciekawym był również akcent sportowy mianowicie, turniej bokserski, zorganizowany przez spadochroniarzy trenujących w WKS Desant. Młodzież naszego Gimnazjum miała okazję spróbować również tradycyjnej żołnierskiej grochówki i bigosu. Degustacja odbyła się tym chętniej, że pogoda tego dnia nie rozpieszczała i chłód mocno dawał się we znaki. Mimo tego uczniowie klas pierwszych wrócili zadowoleni i podekscytowani wrażeniami z pierwszej wizyty u Patrona Szkoły.


Alicja Chuchmacz