Proszowice, 04.10.2013 r.


Gimnazjaliści na Święcie Brygady Powietrznodesantowej


    Od powstania Gimnazjum w tradycję wzajemnych kontaktów z Patronem wpisana jest obecność naszych uczniów i kadry nauczycielskiej na najważniejszej uroczystości dotyczącej 6 Brygady Powietrznodesantowej – dorocznym święcie. Obchodzone jest w rocznicę sformowania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej - 23.09.1941 r. – formacji do której etosu, historii i tradycji nawiązuje obecna brygada.

    Tegoroczne uroczystości zostały przesunięte na październik w związku z uczestnictwem żołnierzy 6BPD w ćwiczeniu Wojsk Lądowych pod kryptonimem ”Dragon-13”. Tak więc obchody miały miejsce 3 i 4.10.2013 r. Podobnie jak w latach poprzednich pierwszego dnia odbyła się uroczysta msza święta w kościele Garnizonowym św. Agnieszki na ul. Dietla. Podczas niej odsłonięto tablicę upamiętniającą spadochroniarzy 1SBS poległych we wrześniu 1944 r. Następnie o godzinie 19.00 przy budynku dowództwa 6BPD na ul. Wrocławskiej, przed pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego, odczytano Apel Pamięci ku czci spadochroniarzy, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny. Zakończono go trzykrotną salwą karabinową, oddaną przez kompanię honorową. Tego dnia w uroczystościach uczestniczyło około dwudziestu uczniów naszej szkoły , z pocztem sztandarowym na czele, oraz opiekunami: Anną Twardowską- Gorzałczany i Moniką Chmurą.
    Dzień drugi obchodów święta miał miejsce na terenie Parku Lotników Polskich w pobliżu Muzeum Lotnictwa na Alejach Jana Pawła II. Rozpoczęła go uroczysta zbiórka pododdziałów Brygady o godz. 11.00. Wśród uczestników znaleźli się znamienici goście, między innymi: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, dowódca Wojsk Lądowych gen. Broni Zbigniew Głowienka, dowódcy krakowskich jednostek wojskowych, w tym również 6BPD – gen. Adam Joks, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Na uroczystości obecny był również zaprzyjaźniony z naszą szkołą emerytowany gen. Jerzy Wójcik. Do grona gości zaliczali się również: rodziny żołnierzy, goście ze środowisk spadochroniarskich z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło również zaprzyjaźnionych szkół, mieszkańców Małopolski, a nawet grupy krakowskich przedszkolaków. Naszą szkołę reprezentowały cztery klasy pod opieką: Anny Twardowskiej –Gorzałczany, Moniki Chmury, Karoliny Barnaś i Wojciecha Marca.
    Po oficjalnych uroczystościach, miał miejsce pokaz wyszkolenia, sprzętu i skoków spadochronowych. Niektórzy nasi uczniowie wzięli również udział w konkursie zorganizowanym, przez obecnych na uroczystości, przedstawicieli policji. Najwięcej emocji wzbudzały spadochronowe skoki, które kolorowymi czaszami wypełniły niebo nad piknikowym placem. Dodatkową atrakcją stała się muzyczna oprawa, którą tradycyjnie przygotował, obchodzący w tym roku jubileusz trzydziestolecia, Zespół Estradowy 6BPD „Czasza”. Gospodarze zadbali również o atrakcje dla smakoszy. Pojawiła się mianowicie słynna żołnierska grochówka, której posmakować mogli zgłodniali lub degustatorzy.