20.11.2014
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W czwartek 20 listopada z inicjatywy szkolnego samorządu miał miejsce program o profilaktyczno-artystycznym charakterze, mający na celu przestrzec przed zgubnymi skutkami śmiercionośnego nałogu, jakim jest palenie tytoniu. Realizacją, wpisywał się w Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, którego tradycja sięga już trzydziestu lat. Pomysł tej inicjatywy zrodził się w USA , w Kalifornii, gdzie w1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa, obchodzony 31 maja.

W swoim programie uczniowie klas 3a i b przedstawili najpierw materiał audiowizualny, na który składała się prezentacja oraz krótkie filmiki. Gimnazjaliści dowiedzieli się o szeregu chorobach i innych dolegliwościach, będących skutkami palenia. Ku przestrodze, obejrzeli również sceny obrazujące widoczne zmiany w wyglądzie, zachowaniu i kondycji ludzi, którzy pozostają w sidłach tego nałogu.

W drugiej części uczniowie zaprezentowali „Krainę Palaczy”. Ta krótka scenka w zabawny, chociaż nie pozbawiony czarnego humoru, sposób prezentowała różnice między ludźmi wolnymi od nałogu palenia, a zniewolonymi.

Na koniec przewodniczący samorządu Mateusz Warso skierował do szkolnej społeczności apel o zdrowy styl życia, przekonując, że palenie jest nie tylko niezdrowe, ale całkowicie niemodne.

Galeria zdjęć (zobacz)