07.12.2013 r.

Świąteczna integracja w Gimnazjum

Że osławiona trzynastka nie przynosi pecha, mogli się przekonać uczestnicy integracyjnego spotkania cyklu „Razem Raźniej”, jakie odbyło się w proszowickim Gimnazjum, w sobotę 7 grudnia 2013r.
    Po raz trzynasty, począwszy od 1998r., w sali gimnastycznej szkoły miało miejsce tradycyjne, świąteczne spotkanie, którego gośćmi były dzieci z terenu Gminy i Miasta Proszowic. Wśród nich nie zabrakło również stałych bywalców, którymi są od lat wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej z Łyszkowic.
    Główną część imprezy stanowił program artystyczny. Przybyli goście zaprezentowali zróżnicowany repertuar, którego motywem przewodnim były święta Bożego Narodzenia. Najmłodsza grupa małych artystów ”Kubusie”, z Przedszkola Nr 1, pokazała swoje umiejętności taneczno-wokalne. Natomiast uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej Nr 1 przedstawili noworoczną szopkę. Jeszcze inny klimat świąt ukazali goście z Łyszkowic. W oryginalnej aranżacji i fantazyjnych strojach sugestywnie odegrali, nawiązując do regionalnych wróżb i zwyczajów, tradycje związane ze świątecznym czasem.
    Zebrani mogli także usłyszeć instrumentalne brzmienie kolęd na gitarze i saksofonie w wykonaniu Anny Ziomek (uczennicy kl. szóstej SP Nr1) oraz Klaudii Jakubowskiej ( uczennicy kl. trzeciej Gimnazjum z Proszowic).
Oprócz części artystycznej w programie spotkania znalazły się ciekawe konkursy i wspólne zabawy, przygotowane przez organizatorów. A tego roku byli nimi wychowankowie, głównej organizatorki i wieloletniej koordynatorki tych spotkań - Anny Kwapień.
    Na zwycięzców konkursów czekały nagrody w postaci przedmiotów - rękodzieł wykonanych przez uczniów na zajęciach artystycznych, prowadzonych przez p. Annę. Wszyscy goście otrzymali również, przygotowane przez gimnazjalistów świąteczne kartki.
Atrakcją spotkania stał się św. Mikołaj oraz towarzyszące mu anioły, w których postacie wcielili się uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum.
    Ciepła, serdeczna atmosfera przybliżała wszystkim niepowtarzalny czas Bożego Narodzenia.
Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem uczestników, na który składał się aromatyczny bigos i ciasto.
    Warto dodać, że tradycyjne „Razem Raźniej” nie mogłoby się odbyć gdyby nie tylko zaangażowanie głównej organizatorki, ale szeregu ludzi dobrej woli oraz instytucji. Do ich grona tego roku należały: dyrektor Gimnazjum Maria Bielska-Kahan, panie z obsługi administracyjnej szkoły, Magdalena Baranik, Ewa Grzesik. Natomiast wsparcia finansowego udzieliły Urząd Gminy i Miasta Proszowice oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.