POLSKO – TURECKA INTEGRACJA
WIZYTA GOŚCI Z ADANY
21 maja – 25 maja 2012 r.

Przez kilka dni gościliśmy dwudziestoosobową grupę nauczycieli z Turcji. Przybyli, niektórzy już kolejny raz, w ramach współpracy z tytułu realizacji projektu Comenius. Przebywali zaledwie kilka dni, ale dzięki staraniom naszych nauczycieli, a szczególnie koordynatorowi wizyty p. Izabelli Krzywkowskiej, nie mogli narzekać na brak atrakcji. Pierwszego dnia, tuż po wylądowaniu, pod opieką p. Iwony Skalskiej goście zwiedzili Wilanów, Łazienki, Pałac Kultury i Nauki. Dzień drugi poświęcony był na spotkanie z burmistrzem Janem Makowskim, odwiedzinami SP nr 1 oraz Gimnazjum, a także zwiedzaniu lokalnych obiektów, godnych pokazania: kościoła, Ogrodu Biblijnego, kościółka Świętej Trójcy. Po południu udali się do kopalni soli w Wieliczce.

Drugiego dnia grupa wyruszyła na całodzienne zwiedzanie Krakowa. Goście ruszyli Królewskim Szlakiem od Placu Matejki na Wawel. Tam zwiedzili Wawelską Katedrę i Dzwon Zygmunta. Złożyli również „wizytę” zapoznając się  z legendą, Wawelskiemu Smokowi. Zobaczyli także najstarszą siedzibę wszechnicy Jagiellońskiej Collegium Maius, Sukiennice oraz kościoły w okolicach Rynku. Na koniec podziwiali architekturę dzielnicy Kazimierz.
W czwartek 24.05.12 r. około 9.00. w proszowickim Domu Kultury miała miejsce uroczystość podsumowania działań związanych z realizacją trzech projektów Comenius Partnerstwo Szkół oraz Comenius Regio.
Pani Izabella Krzywkowska, jako koordynator tych przedsięwzięć, przedstawiła szczegółowo etapy prac i rodzaj działań podjętych w ramach programu. Podobnie ze strony tureckiej. W postaci prezentacji mogliśmy zobaczyć ciekawe typy zajęć i przedsięwzięć, jakie w ramach Comeniusa, realizowali nasi goście. Podsumowaniu towarzyszył oryginalny i niecodzienny program artystyczny w wykonaniu uczniów SP nr 1 oraz Gimnazjum. Szczególnie przejmujący był spektakl, odnoszący się do problemu przemocy, przygotowany przez naszych uczniów. Połączenie elementów wokalnych, słownych i tanecznych zrobiło tak na nas, jak i tureckich gościach, oszałamiające wrażenie. Po uroczystości goście udali się na wycieczkę do Oświęcimia. Po powrocie około godz. 20.00. w restauracji Tadeusz miało miejsce oficjalne pożegnanie. Na którym obecny był burmistrz Jan Makowski, p. dyrektor Maria Bielska- Kahan, nauczyciele SP1 i Gimnazjum zaangażowani w działania programu Comenius. Także przedstawiciele rodzin, u których gościli tureccy nauczyciele. W miłej atmosferze wzajemnie sobie dziękowano, wymieniano drobne, symboliczne upominki  i życzono dalszej dobrej współpracy.
Alicja Chuchmacz