02.09.2013
„Szkoła zwierząt”, czyli oryginalny początek roku szkolnego

    Początek roku szkolnego rozpoczął się tradycyjnie mszą św. w kościele parafialnym, w poniedziałek 2 września o godz. 8.00. Następnie młodzież wraz z nauczycielami udała się do szkoły. Tam na sali gimnastycznej rozpoczęła się oficjalna uroczystość.
    Tego roku, za sprawą pani dyrektor Marii Bielskiej –Kahan, ciekawie i nietypowo. A to dzięki historii, która zastąpiła zwyczajowe powitalne przemówienie. Tak więc zebrani usłyszeli bajkę pt „Szkoła zwierząt”, której bohaterowie, zając, ptak, wiewiórka, ryba i węgorz, byli założycielami Ministerstwa Edukacji. Konstruując szkolne programy optowali za umieszczeniem w ich treści tych umiejętności, w których byli mistrzami. W konsekwencji doprowadziło to do tragikomicznego finału, a wiele wrodzonych talentów zostało zmarnowanych.
    Opowieść przytoczona przez panią dyrektor nie miała wymiaru czysto rozrywkowego, bardziej alegoryczny. Poprzez figury zwierząt o charakterystycznych cechach zmierzała, przy zastosowaniu konwencji bajki, do konkretnego morału, mianowicie: Należy doceniać talenty i mocne strony dzieci oraz dostosowywać wymagania do ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
    Oprócz tego przesłania, przyświecającego pracy w roku bieżącym, padła jeszcze druga formuła skierowana do szkolnej społeczności, „… pamiętajcie w naszej szkole obowiązuje zasada szacunku, każdego dla każdego…”. Pani dyrektor skierowała także, do wszystkich klas z osobna, życzenia. Szczególnie podkreśliła troskę o uczniów klas pierwszych i wiarę w ich dobrą integrację.
    Wszystkim, zarówno uczniom jak nauczycielom, życzyła, między innymi, entuzjazmu, energii, optymizmu i nowych twórczych pomysłów.
    Na koniec przedstawiła również nowych nauczycieli, a są nimi ks. Tomasz Moskal, Michał Czernik- historyk oraz, absolwent naszego gimnazjum, anglista ,Mateusz Migas.
    Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie zapoznali się z organizacją pierwszych dni w szkole oraz komunikatami.
Alicja Chuchmacz