06.06.2012
Dni Promocji Gimnazjum i Quest – gra miejska

Połączone siły nauczycieli z proszowickiego Gimnazjum i członków Stowarzyszenia Gniazdo – Ziemia Proszowicka sprostały wielkiemu wyzwaniu, jakim było zorganizowanie i przeprowadzenie Questa (gry miejskiej, zabawy i zdobywania wiedzy) w ramach tegorocznych Dni Promocji Gimnazjum. Wydarzenie to łączyło się też z otwarciem Szlaku schronów II wojny światowej Stellung Proszowice, jednak chrzestni szlaku nie mogli brać udziału w zabawie i dlatego oficjalne, uroczyste otwarcie szlaku z ich  udziałem nastąpi w okresie późniejszym. W zabawie brało udział ok. 300 uczestników.
Rozpoczęcie zaplanowanej na szeroką skalę imprezy nastąpiło w proszowickim Gimnazjum, programem przygotowanym przez klasę Ib (klasę Kamila Stocha). Nie mogło tam zabraknąć prezesa Fan Klubu Kamila Stocha w Proszowicach, dlatego Rafał Chmiela był w szkole już o godzinie 8:00. Przyniósł on ze sobą i odczytał specjalne podziękowania od Kamila dla jego proszowickich fanów. Młodzież przygotowała program oparty na znajomości położenia wszystkich skoczni narciarskich na świecie, co było równocześnie porządną powtórką wiedzy z geografii.
O godzinie 10:00 uczestnicy Questa zgromadzili się w kościele parafialnym i wysłuchali kilku utworów patriotycznych zagranych prze organistę Wojciecha Kahana. Odgadnięcie ich tytułów było pierwszym z przygotowanych zadań. Następne czekały w 15 punktach rozmieszczonych na szlaku schronów. Uczestnicy Questa uczyli się pakować plecak, postawić namiot z wykorzystaniem pałatek, prawidłowego układania drewna na ognisko, a także udzielania pierwszej pomocy na manekinie fantom w budynku Straży Pożarnej w Proszowicach. Ponadto rozwiązywali krzyżówki związane z historią Ziemi Proszowickiej oparte na tekstach Henryka Pomykalskiego i musieli odgadnąć hasło ukryte w wierszowanym instruktażu przejścia po mieście ponad 5 kilometrów niebieskiego szlaku. Na Rynku żołnierze z 6 Brygady Powietrzno-Desantowej im. gen. S. Sosabowskiego rozstawili swój namiot i prezentowali spadochrony ratunkowe używane w siłach zbrojnych.
Na tych, którzy ukończyli zmagania czekała na Rynku prawdziwa żołnierska grochówka z kuchni polowej. Artykuły do grochówki przekazał Waldemar Bucki, a przygotowana została przez Kawiarnię Muzealna. Przed wyjściem na szlak, każdy otrzymał batonik i czekoladowy wafel ufundowany przez hurtownię słodyczy Lemarto.
Młodzież z proszowickiego Gimnazjum wykonała także kilkanaście gier planszowych, które ocenione zostaną przez jury ze Stowarzyszenia Gniazdo – Ziemia Proszowicka, a nagrody za tą i pozostałe konkurencje wręczone będą najlepszym w dniu 29 czerwca. Najliczniejszą grupę uczestników stanowili uczniowie klas pierwszych i drugich z Gimnazjum w Proszowicach. Natomiast największe gratulacje za wytrwałość należą się uczniom klas szóstych ze Szkół Podstawowych w Stogniowicach i Żębocinie oraz klasie VI b ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Proszowicach. Najmłodszym uczestnikiem gry miejskiej był czteroletni Emil Grzyb z Proszowic, który dzielnie wraz ze swą mamą przeszedł całą trasę.
      Krzysztof Wojtusik