SPOTKANIE WARSZTATOWE NA TEMAT  PRZEMOCY WŚRÓD MŁODZIEŻY

Czym jest agresja, skąd się bierze, jakie są jej objawy oraz sposoby zapobiegania – to temat dwugodzinnego spotkania warsztatowego, jakie miało miejsce w czwartek 16 września w naszej Szkole. Prowadziły je, z klasami pierwszymi, przedstawicielki Małopolskiego Ośrodka Profilaktyki p. Izabela Małecka oraz p. Iwona Woźniak.
    Spotkanie odbyło się w ramach programu Aktywne Formy Przeciwdziałania Przemocy, jaki ufundowało i promuje na terenie powiatu Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Proszowicach.
    Prowadzącym udało się zaangażować uczniów zarówno w dyskusję, rozpoczynającą warsztaty jak i w pracę grupową. Polegała ona na formułowaniu, za pomocą plakatów, odpowiedzi na następujące zagadnienia: jakie są sposoby rozładowania złych emocji, powody stosowania przemocy, jej objawy, na czym polega zjawisko cyberprzemocy, przemocy psychicznej i jeszcze jedno ciekawe - opis na blogu emocji osoby, która została skrzywdzona.
    Zanim uczniowie rozpoczęli pracę, obejrzeli pierwszą część filmu dotyczącego agresji. Pokazano w nim kilka sytuacji obrazujących agresywne zachowanie, a dokładnie przykłady przemocy psychicznej i fizycznej wśród uczniów gimnazjum i szkoły średniej.
    Następnie uczestnicy warsztatów zabrali się za wykonywanie zadań.
Atmosfera była gorąca. Uczniowie wciągnęli się w działanie. Towarzyszyły temu duże emocje i trochę hałasu.
    Po zmaganiach z zadaniami ponownie wrócono do projekcji. Tym razem było to zakończenie uprzednio pokazanych historii. Pełny ich obraz  stał się podstawą do dyskusji nad motywami postępowania bohaterów oraz analizy z różnych punktów widzenia.
    Na koniec przedstawiciele zespołów zadaniowych zaprezentowali swoje prace-plakaty. I tutaj, okazało się, też jest nad czym dyskutować.
   Te dynamiczne warsztaty pokazały, ze chociaż problem agresji jest na ogół znany, to wciąż warto o nim mówić, prowadzić na ten temat zajęcia. A co najważniejsze razem z młodzieżą poszukiwać jego źródeł oraz sposobów eliminowania.

Alicja Będkowska - Chuchmacz