22.11.2013 r.

„Gra na maksa” w proszowickim Gimnazjum

    Już od lat Gimnazjum w Proszowicach kształcenie muzyczne wspiera żywy kontakt z artystami poprzez udział uczniów w koncertach o zróżnicowanym charakterze repertuarowym. Ich czas zwykle przypada na listopad. Podobnie było w roku bieżącym. Tym razem 18 i 22 listopada odbyły się dwa spotkania, w których uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Podczas pierwszego, soliści Gliwickiego Teatru Muzycznego zaprezentowali najsłynniejsze utwory operetkowe, operowe i musicalowe. Każdy z nich wykonawcy poprzedzili komentarzem na temat ich charakteru i pochodzenia.
    Spotkanie kolejne było realizacją programu dla szkół gimnazjalnych pod nazwą Gra na Maksa. Przedstawiali go artyści, Duet Smyczkowy, z biura koncertowego Wiruoz, z Łodzi.
Na początku uczniowie mieli okazję zobaczyć i poznać brzmienie grupy instrumentów strunowych - smyczkowych tj.: skrzypce, altówka, wiolonczela.
   Następnie prowadzący dokonali krótkiego wprowadzenia, odnosząc się do wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, by w części kolejnej zaprezentować najsłynniejsze kompozycje. Należały do nich utwory znamienitych twórców : J.S Bacha, W.A. Mozarta, J. Straussa, F. Chopina, N. Paganiniego, E. Grandosa.
    Po wysłuchaniu uczniowie wzięli udział w quizie, przygotowanym przez artystów, w którym musieli wykazać się znajomością melodii ze znanych filmów i seriali. Konkurs wzbudził duże emocje . Tym bardziej , że na najlepszych i najszybszych czekały drobne upominki.
    Gimnazjalne muzyczne spotkania odbywają się w ramach cyklu "Aby zainteresować". Prowadzi je, niezmiennie od lat, pani Anna Kwapień.

Alicja Chuchmacz