06.12.2008 r.
"Razem Raźniej" - 10 lat mikołajkowych spotkań integracyjnych
w proszowickim Gimnazjum

Spotkania integracyjne "Razem Raźniej", połączone z wizytą św. Mikołaja odbywają się od 1998 r. W bieżącym roku przypada 10 - lecie mikołajek spędzonych razem. Jak co roku na spotkanie zostało zaproszonych ok. 100 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu proszowickiego. W ramach współpracy świetlicy środowiskowej Gimnazjum ze Szkołą Podstawową Nr 1 przygotowano wspólną część artystyczną, wykonano kartki świąteczne z życzeniami dla wszystkich uczestników oraz dekorację sali, które przybliżyły nam nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Nie mogło zabraknąć ulubieńca naszych spotkań p. Grzegorza Jurasa - aktora teatru Bagatela, który ze szczególną troską i zaangażowaniem już od 10 lat wszystkich bawi, przywozi z sobą Świętego Mikołaja, który obdarza wszystkich uczestników podarunkami. W trakcie zabawy uczestnicy zmagali się z różnymi konkursami: choinka o jakiej marzę - konkurs plastyczny, zmagania ze skakanką, dokończ tytuł kolędy, strzał w dziesiątkę, odgadywanki pojęć  galicyjskich, skoki w kołach itp. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni upominkami zakupionymi oraz wykonanymi przez gimnazjalistów pod kierunkiem p. Anny Kwapień. Jak zawsze goście z Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach uświetnili nasze spotkanie występem tanecznym pt. "SCHIN ON - rytm serca", natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Proszowicach przygotowani przez p. Ewę Grzesik zaprezentowali zimowe przedstawienie pt. "Bombka choinkowa". Po trudnych zmaganiach konkursowych św. Mikołaj obdarował  uczestników spotkania paczkami a następnie wszyscy udali się na wspólny poczęstunek. Gospodarze tym razem serwowali pyszny bigos, słodycze, owoce, ciasta i napoje. Posileni i zadowoleni goście pożegnali się z naszą szkołą na rok - do kolejnego spotkania. Wszystko, co miało miejsce w ten sobotni dzień było możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wsparciu indywidualnych osób - sympatyków naszych spotkań: Firmie Handlowej "Duet" p. Jerzego Drożdża i córki Anny, Państwu Alicji i Bolesławowi Baranik, Firmie Handlowej "Tęcza" p. Jerzego Kwapień. Całość spotkania przygotowały i czuwały nad przebiegiem: p. Anna Kwapień, p. Ewa Grzesik, p. Jolanta Nowak. Ponieważ sobotnie spotkanie - to 10 lat wspólnych zmagań z organizacją i współpraca różnych instytucji i indywidualnych osób - organizatorzy postanowili wyróżnić najbardziej wytrwałych i okazujących pomoc w kontynuacji spotkań "Razem Raźniej", jako cyklicznych imprez naszego środowiska. Podziękowania otrzymali: Krzysztof Grzesik, Grzegorz Juras, Zbigniew Wójcik, Ewa Mroczek, Jan Makowski, Stanisław Hojnor, Aleksandra Baczyńska, Marzena Leja - Kwiecień,  Barbara Zięba, Bogusław Nowak, Barbara Chmurzyńska, Zespół Artystyczny Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach z opiekunką p. Katarzyną Zydroń.