22.02.2013 r.
Wysłannicy Inków w Gimnazjum

Skoczne rytmy przebojów muzyki Latino, a w tym oryginalne brzmienie egzotycznych instrumentów, pozwoliły gimnazjalistom zapomnieć o mrozie i zimie. A to dzięki koncertowi, który miał miejsce 8 lutego w sali gimnastycznej "Kurakas" w języku Quechua, jednego z języków Inków - Indian Ameryki Południowej, znaczy "Wysłannicy Inków". Taką nazwę przyjęli muzycy grupy "Kurakas Trio", koncertujący między innymi, w szkołach. Polsko - peruwiański skład zespołu tworzą: Mirko Fernandez Sanchez, Rafael Alfaro Alvarado, Maciej Malec.
Program koncertu, którego mieli okazję wysłuchać uczniowie gimnazjum złożony był z kilku ciekawych propozycji. Oprócz wielu światowych przebojów, Achacachi, El Mariachi, Corazon Espinado, El Condor Pasa, uczniowie poznawali historię powstania i budowę instrumentów, którymi posługiwali się muzycy. Wśród najciekawszych znalazły się: marakas - rodzaj grzechotki, zamponias - trzcinowa harmonijka, bombo - duży bęben z sarniej skóry.
Prezentacja i koncert urozmaicone były kilkakrotnym zaproszeniem chętnych gimnazjalistów do wspólnego wykonywania utworów. Swoje umiejętności taneczne mogły również pokazać dziewczęta, które wraz z liderem zespołu wykonały popularną Makarenę. Aktywizujący młodą publiczność program wzbudzał wiele emocji i dobrej energii. Takie muzyczne spotkania z różnorodnym typem muzyki odbywają się w proszowickim Gimnazjum od wielu lat. Ich organizacją zajmuje się nauczycielka muzyki, zajęć technicznych, plastyki, Anna Kwapień, w ramach cyklu zajęć pod nazwą "Aby zainteresować".