30.03.2014 r.

Gimnazjaliści rockowo i artystycznie przywitali wiosnę

21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, zwany nieoficjalnie „dniem wagarowicza” wielu uczniów skłaniać mógł do opuszczenia zajęć. Nie można tego powiedzieć o uczniach Gimnazjum z Proszowic, którzy tego dnia uczestniczyli w atrakcyjnym programowo Wiosennym Festynie Kultury.

Już od rana rozpoczęły się warsztaty papiernicze, na których drugoklasiści ćwiczyli się w sztuce kaligrafii i czerpania papieru. Poznawali również historię powstawania książek i pisma. A to dzięki zespołowi „Kallander” z Gliwic, który od kilku lat współpracuje z proszowickim Gimnazjum. Dodatkową atrakcję stanowił strój panów prowadzących zajęcia – mnisie habity.

W program festynu wpisały się także zajęcia integrujące. Tak więc do Gimnazjum przybyły dzieci z Przedszkola nr 1, dla których uczniowie przygotowali warsztaty o charakterze plastycznym i edukacyjnym. Przedszkolaki mogły też obejrzeć bajki, stworzone przez uczniów na zajęciach informatyki.

Do grona gości należała również młodzież Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego, która wystąpiła z programem wokalno-tanecznym w stylu retro. Z kolei, na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół do wzięcia udziału w „Grze miejskiej” o charakterze historycznym, trzydziestoosobowa grupa pasjonatów gimnazjalistów, wyruszyła na teren miasta, mierzyć się z zadaniami.

O godz. 10.00. , po słowie wstępnym p. dyrektor Marii Bielskiej –Kahan, miały miejsce konkursy oraz program artystyczny. Do pierwszego z nich przystąpiło czworo nauczycieli, którzy musieli wykazać się wiedzą o charakterze literackim. W drugim, uczennice klas pierwszych prezentowały najciekawszą aranżację postaci wiosny. Nie zabrakło też gry aktorskiej. Uczniowie klasy 3e przedstawili: „Wywiad z hrabiną Wampirzyną” oraz „licencję na latanie”, w których obnażyli paradoksy i tragikomiczność współczesnych zjawisk społecznych. Później publiczność wsłuchiwała się rytmy lat siedemdziesiątych, jakie przygotowała, wspomniana wcześniej, Młodzież Zespołu Szkół.

Natomiast na koniec zabrzmiało mocne rockowe uderzenie gimnazjalnego zespołu „Zakaz wstępu”, który tym razem zaprezentował utwory własnego autorstwa. Nieodłącznym elementem tej wiosennej imprezy jest towarzysząca jej zawsze akcja „Książka dla każdego”. Tak było i teraz. W holu szkoły od rana, uczniowie w ramach finału projektu, udostępniali za symboliczną kwotę zebrane przez społeczność gimnazjum książki.

Wiosenny Festyn Kultury powstał z inicjatywy Biblioteki Gimnazjum, która koordynowała większość elementów programu. Natomiast do szczególnie zaangażowanych w organizację tego dnia nauczycieli należeli: Anna Kwapień, Beata Bochenek, Anna Wojtusik, Waldemar Herchel.
 Alicja Chuchmacz