< Gimnazjum w Proszowicach - Aktualności - News - Dzień Otwarty 2014
 02.06.2014
Dzień Promocji Gimnazjum w stylu starożytnego Egiptu

W tradycję kalendarza wydarzeń Gimnazjum w pierwszych dniach czerwca, od szeregu lat, wpisuje się Dzień Promocji. Polega na szeregu ciekawych zajęć, które wybrani uczniowie Gimnazjum, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowują dla zaproszonych wówczas uczniów klas szóstych.

Podobnie było i tego roku. W poniedziałek 2 czerwca do naszej szkoły przybyli, wraz z nauczycielami, uczniowie SP NR 1 z Proszowic, Żębocina oraz Stogniowic. Na kilka godzin goście przenieśli się w czasie do starożytnego Egiptu, bo taką właśnie formułę przebiegu programu wybrała tym razem, pomysłodawczyni i koordynatorka wszystkich działań, Anna Wojtusik.

Już na wejściu do szkoły widniały plakaty uosabiające egipskich bogów i starożytne hieroglify. Podobnie było na sali gimnastycznej - miejscu oficjalnego spotkania wszystkich klas. Przybyli mieli okazję zapoznać się z egipską symboliką religijną, pismem, wizerunkami bóstw oraz naturalnych rozmiarów sarkofagiem, przygotowanym na tę okazję przez uczennice kl 3e.

Potem na wszystkich czekały zajęcia tematyczne w klasach. Zanim jednak się rozpoczęły, uczniowie kl 2e gimnazjum przeprowadzili finalny etap działań w ramach projektu, nad którym pracowali pod kierunkiem Haliny Warso, cały rok. Projekt o nazwie „Zdrowe jedzenie w mojej szkole i na moim stole” zawierał działania zmierzające do poprawy polityki żywieniowej poprzez uświadamianie i poznawanie zasad dobrego odżywiania się. W efekcie finalnym podczas spotkania goście obejrzeli poświęcony tej tematyce film, wzięli udział w quizie, rozwiązywali krzyżówki. Wypełnili również ankietę żywieniową, a na wzmocnienie otrzymali wodę mineralną, ciasto i pokrojoną… marchewkę.

Następnie rozpoczęły się wspomniane zajęcia w klasach, będące swoistą podróżą w czas egipskiej kultury, obyczajowości i nauki. Każda z grup wykonywała różnorodne zadania pod okiem nauczycieli gimnazjum. Wśród najciekawszych znalazły się: rozwiązywanie matematycznych labiryntów, pisanie za pomocą hieroglifów swoich imion, rozwiązywanie historycznych zagadek przy pomocy komputerów.

Jednak najwięcej emocji wzbudzały zajęcia poświęcone mumifikacji. Szóstoklasiści, poprzez krótką prezentację multimedialną, zapoznali się najpierw z procesem powstawania mumii, a następnie przeszli do praktyki. Wykorzystując rolki papieru, owijali ochotników, według sposobów egipskich kapłanów - balsamistów. Aby zabawa miała również wymiar edukacyjny, czuwał historyk Michał Czernik, omawiając symboliczny i religijny charakter całego procesu.

Organizowany co roku Dzień Promocji ma zawsze odmienny przebieg. Jednak stałym jego elementem jest łączenie nauki, rozrywki oraz twórczego działania; zarówno gości jak organizatorów.