09.05.2014 r.

Dzień Europy z językiem niemieckim

Z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 9. maja 2014 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych przygotowany przez Panią Dagmarę Kubik i Panią Edytę Płanetę. Celem konkursu było podnoszenie poziomu umiejętności językowych, zainteresowanie uczniów kulturą niemieckiego obszaru językowego, pogłębianie wiedzy w tym zakresie, a przede wszystkim motywowanie uczniów do uczenia się języka niemieckiego.

Gimnazja:

I miejsce – Justyna Warchoł
II miejsce – Patrycja Sroga
III miejsce – Patrycja Wąsowicz
Wyróżnienia: Małgorzata Kanik, Mateusz Rusek, Hubert Sroga

Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Kinga Komenda, Karolina Misiak
II miejsce – Julia Jakubowska
III miejsce – Wiktoria Gałązka
Wyróżnienia: Oliwia Luty, Karolina Stachoń

Uczniowie klasy IIB i IID pod opieką Pani Teresy Woźniak Chmielińskiej i Pani Edyty Płanety przedstawili sztukę teatralną z języka niemieckiego „Freundschaft” na podstawie baśni braci Grimm „Die Bremer Stadtmusikanten” („Muzykanci z Bremy”) o przygodach czterech sympatycznych bohaterów – osła, psa, kota i koguta. Źle traktowane przez swoich właścicieli zwierzęta zdecydowały się na ucieczkę w poszukiwaniu nowego domu. W trakcie długiej podróży między zwierzętami zrodziła się prawdziwa, wielka przyjaźń, która umożliwiła osiągnięcie celu i znalezienie bezpiecznego schronienia. Młodzież z wielkim zaangażowaniem przygotowywała przedstawienie. Nauka poprzez zabawę i sztukę przyniosła wiele wymiernych efektów. Przygotowanie inscenizacji wpłynęło pozytywnie zarówno na rozwój umiejętności językowych, jak i aktorskich uczniów. Uczniowie nie tylko doskonalili umiejętność przekazywania myśli oraz uczuć w języku obcym, ale również ćwiczyli poprawną wymowę, akcent, intonację oraz wzbogacili swoje słownictwo. Jednocześnie młodzi aktorzy mogli wykazać się dużą pomysłowością w przygotowaniu swoich kreacji teatralnych, scenografii i muzyki.