14 października 2011 r.


ŚWIĘTO SZKOŁY,
DZIEŃ PATRONA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 PAŹDZIERNIKA 2011 r.

Tegoroczne Święto Szkoły połączone zostało z Dniem Patrona oraz Dniem Edukacji Narodowej. Tak więc 14 października  obchodziliśmy  uroczystość obejmującą tematycznie te trzy ważne dni w kalendarzu życia  naszej szkoły.
    Natomiast dzień wcześniej o godz. 18.00 na proszowickim Rynku miało miejsce  uroczyste ślubowanie klas pierwszych z towarzyszeniem honorowej asysty w  postaci przedstawicieli  6 Brygady Powietrznodesantowej. Przyrzeczenie gimnazjalistów poprzedziła msza święta, sprawowana w intencji Gimnazjum oraz naszego Patrona.
    W piątek 14 już od rana zaczęły się zajęcia z Patronem. Przez pierwszą godzinę klasy trudziły się nad zadaniami typu: rozwiązanie testu poświęconego Patronowi i szkole, rozszyfrowanie tekstu w alfabecie morsa oraz konstrukcją spadochronu i samolotu. Po tych zajęciach prace pisemne złożono do p. Karoliny Barnaś. Natomiast skonstruowane modele wzięły udział w zawodach na najładniejszy i najdalszy lot. W konkurencji lot spadochronu, wygrała klasa 2f i 3b; natomiast w locie samolotowym 2b i 3d. Przez następną godzinę gimnazjalistami zajmowali się przedstawiciele Patrona. Na szkolnym boisku pokazali jak ma wyglądać prawdziwa, wojskowa musztra. Objaśniali również, umożliwiając wejście do środka, zasady użycia bojowego wozu. Chętni mogli też zapoznać się z rodzajem broni używanej przez żołnierzy 6BPD.
    Tuż po 11.00 rozpoczęła się część oficjalna. Tegorocznymi gośćmi byli: przedstawiciele Patrona pod dowództwem porucznik Ewy Szałańskiej - Antkowiak, były dowódca 6 Brygady Desantowo-Szturmowej generał Jerzy Wójcik, burmistrz Jan Makowski, emerytowani nauczyciele naszej szkoły: Helena Sadowska, Regina Gregorczyk, Stanisław Grudzień. Gość niecodzienny to siostra Kinga Mrozowska, kierująca hospicjum w Miechowie.
Podczas uroczystości, młodzież i nauczyciele, usłyszeli miłe słowa życzeń od: wicedyrektora Wojciecha Musiała, generała Jerzego Wójcika, porucznik Ewy Szałańskiej, Jana Makowskiego oraz Heleny Sadowskiej. Podziękowania i życzenia wyraziła również przewodnicząca Rady Rodziców p. Maria Kieruzal oraz, w imieniu uczniów, przewodnicząca samorządu uczniowskiego Maja Pasternak.
Ważnym momentem święta było podkreślenie zasług niektórych nauczycieli w postaci uhonorowania ich nagrodami. Zatem tegorocznymi laureatami Nagrody Burmistrza są: dyrektor Maria Bielska-Kahan, wieloletnia pedagog naszej szkoły Jadwiga Kopczyńska oraz Anna Paryś. Natomiast Nagrodę Dyrektora z rąk wicedyrektora Wojciecha Musiała odebrali: Dorota Czech, Edyta Płaneta, Anna Wojtusik, Anna Twardowska-Gorzałczany, Beata Bochenek, Izabella Krzywkowska, Waldemar Herchel, Krzysztof Chmura, Anna Kwapień i Anna Paryś.
    Na uroczystości doszło jeszcze do jednego ważnego wydarzenia. Szkoła zadeklarowała przystąpienie do akcji Pola Nadziei, a to za sprawą goszczącej u nas siostry Kingi Grażyny Mrozek, kierującej hospicjum w Miechowie, która przybliżyła ideę akcji oraz zasady funkcjonowania tych wyjątkowych ośrodków pomocy. Pola Nadziei to ogólnopolska kampania, mająca na celu rozpowszechnianie idei opieki paliatywnej w społeczeństwie. Organizatorem i koordynatorem akcji w Polsce jest Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Żonkil uznawany za międzynarodowy znak nadziei jest symbolem akcji. Przebiega ona w dwóch kampaniach: jesiennej i wiosennej. Elementem pierwszej, w dniach 1 -15 października, jest sadzenie- w wybranych miejscach wokół szkół, przedszkoli, urzędów – żonkili. W drugiej między 12 marca a 27 maja 2012r. wraz z zakwitnięciem zasadzonych kwiatów następuje kulminacja akcji. Główny cel to kwestowanie połączone z wręczaniem darczyńcom żonkili. Temu etapowi towarzyszą zawsze, w zależności od inwencji twórczej uczestników, różne działania o charakterze kulturalnym, artystycznym, naukowym. W naszej szkole jej uczestnikami stali się uczniowie klasy 1c, którzy podczas uroczystości wystąpili w żółtych, symbolicznych podkoszulkach. Następnie udali się na teren szkolnego ogródka, gdzie w obecności dyrekcji, kilku gości oraz siostry Kingi zasadzili cebulki żonkili.
    Po części oficjalnej miał miejsce krótki program artystyczny pt. Wspomnień Czar w wykonaniu uczniów klas 1 i 2 e oraz 3d. Jak wskazuje tytuł odnosił się do dawnego stylu przedstawień z okazji ówczesnego Dnia Nauczyciela.  Z całą barwną otoczką prostoty, banalności ale też słodkiego uroku niewinnych szczenięcych lat. Gościom bardzo się podobało. Kolejnym akcentem w przeszłość była prezentacja przygotowana przez Annę Wojtusik. Dotyczyła działań nauczycieli w przeszłości. Ponieważ retrospektywne zdjęcia sięgały aż do lat siedemdziesiątych, z pomocą nadeszła p. Helena Sadowska, służąc komentarzem do każdego slajdu.  Ostatnim punktem programu był taniec naszych uczennic do rytmu piosenki z repertuaru Czaszy – Jak statki na niebie. Wzbudziło to wielki entuzjazm i aplauz tym bardziej, że dziewczynom udało się spontanicznie zwerbować do tańca dwóch żołnierzy 6BPD. Kolejny dowód, że muzyka łączy ludzi, obyczaje niezależnie od wieku, miejsca, czasu.

O oprawę multimedialną oraz przygotowanie ślubowania zadbała tego roku Anna Wojtusik. Natomiast organizatorkami, a zarazem prowadzącymi główną uroczystość były : Karolina Barnaś i Monika Kaczmarczyk. Nie tylko prowadziły konferansjerkę, ale, pomiędzy zmieniającymi się elementami programu, przybliżyły najważniejsze informacje dotyczące naszej szkoły, współpracy z Patronem, największych osiągnięć uczniów i nauczycieli.


Alcja Będkowska - Chuchmacz



Lot spadochronu - konkurs międzyklasowy


Pani Karolina Barnaś oraz uczniowie


Musztra


Zapoznanie z rodzajami broni i wozem bojowym




Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej składa Pan Wojciech Musiał wicedyrektor gimnazjum


Okolicznościowe przemówienie gen. bryg. Jerzego Wójcika


Przemawia por. Ewa Szałańska - Antkowiak- szef Sekcji Wychowawczej 6 Batalionu Dowodzenia.
Na zdjęciu Poczet Sztandarowy oraz Pani Monika Kaczmarczyk i Pani Karolina Barnaś


Okolicznościowe przemówienie Pani Heleny Sadowskiej - pierwszego dyrektora szkoły


Grono Pedagogiczne i uczniowie


Na zdjęciu od lewej: Pan Stanisław Grudzień, Pani Ewa Wojciechowicz, s. Kinga Grażyna Mrozek, Gen. Jerzy Wójcik, Pan Jan Makowski


Panie Maria Kieruzal i Monika Rojek składają życzania z okazji Dnia Edukacji Narodowej






Na zdjęciu zaproszeni goście: Pani Regina Gregorczyk, Pani Helena Sadowska, Pani por. Ewa Szałańska - Antkowiak, Pan Stanisław Grudzień, Pani Ewa Wojciechowicz, s. Kinga Grażyna Mrozek, Pan gen. Jerzy Wójcik, Pan Jan Makowski


"Wspomnień czar" - uczniowie klas I. i IIE




"Jak statki na niebie" - uczennice klasy IIID i żołnierze 6BPD