05.11.2010 r.

Dzień Otwartych Koszar

I znów kolejny raz nasza młodzież, klasy 1a i 3f, gościła u Patrona, na terenie koszar 16 batalionu powietrznodesantowego na ul. Wrocławskiej w Krakowie. Tym razem w odpowiedzi na zaproszenie z  racji  Dnia Otwartych Koszar. Na tę okazję żołnierze  przygotowali szereg pokazów statycznych jak i dynamicznych.
    O godzinie 9.00 wszystkich przybyłych, w imieniu dowódcy batalionu, przywitał kpt Rafał Kowalski. Następnie na placu apelowym miał miejsce pokaz orkiestry garnizonowej. Wykonane przez nią utwory wraz z równoczesnym układem choreograficznym wzbudziły duży aplauz.
Następnie podziwiano sprawność, wyszkolenie i zręczność w dynamicznym pokazie walki wręcz. I tutaj emocje były duże, szczególnie gdy w oparach dymu odezwała się  seria z karabinów, wytoczona przez czarne sylwetki komandosów. Okrzyki i westchnienia rozlegały się również gdy uczestnicy pokazu zadawali sobie mocne  żołnierskie ciosy.
    Dalej uczniowie zwiedzili spadochroniarnię. Tam, na własnej skórze,  mogli poczuć ciężar wyposażenia skoczka oraz dowiedzieć się w jaki sposób składać i rozkładać spadochron. Potem na placu ćwiczeń oglądali trenażer lotów oraz ćwiczebny samolot w którym znajdowali się, pokazowo zamaskowani, żołnierze. Tam również przy specjalnej konstrukcji , na której „wisieli” wyposażeni w spadochron skoczkowie, wysłuchali krótkiej prelekcji, połączonej z pokazem zachowań spadochroniarza. Następnie na pobliskim placu każdy mógł się zapoznać z różnego rodzaju sprzętem wojskowym. Między innymi  moździerzami, zestawami rakietowymi, radiostacjami, lunetami itp. Dużym zainteresowaniem cieszył się, wysłużony w misjach, patrolowy honker, za którego sterami chciał usiąść każdy   z uczestników wyjazdu.
    Po pokazie przyszedł czas na sprawdzenie celności. Z tym zamiarem, nasz przewodnik p. Krzysztof Noworol poprowadził grupę na pobliską  strzelnicę. Tam wszyscy po kolei próbowali swoich sił w strzelaniu do celu. Ci którym szło najlepiej próbowali z dalszej odległości niż pozostali. Ostatnim etapem było zwiedzanie Sali Tradycji oraz Muzeum 6 Brygady Powietrznodesantowej. W obiektach tych, uczniowie mogli poznać: historię wojskowego spadochroniarstwa, zobaczyć rodzaj umundurowania żołnierzy z poprzednich formacji desantowych, zaznajomić się z sylwetkami dowódców oraz  pamiątkowymi dokumentami i rekwizytami.
    Tego dnia batalion odwiedziło około pięciuset osób. Oprócz naszej grupy byli uczniowie z Jaworzna, Zawiercia i Kazimierzy Wielkiej. Nie brakło też najmłodszych gości – krakowskich przedszkolaków. Opiekunami  wyjazdu byli p. wicedyrektor Wojciech Musiał oraz Alicja Chuchmacz.