DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ W NASZYM GIMNAZJUM

9 maja to oficjalny dzień - symbol Unii Europejskiej.Ustanowiono go 1950 roku w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Deklaracja Schumana. Przygotowania do tego święta, w naszym Gimnazjum, rozpoczęły się już w kwietniu. To wtedy klasy wzięły udział w losowaniu, którego wynik decydował, jakie państwo zostanie przedstawione w konkursie międzyklasowym , mającym stanowić jeden z punktów przebiegu Dnia Unii. Organizatorkami i koordynatorami tego przedsięwzięcia były: p. Monika Kaczmarczyk oraz p. Agnieszka Wojtusik. To one opracowały program, zaplanowały kolejność działań oraz oceniały rezultaty pracy uczniów.
9 maja już od rana rozpoczęło się, poprzedzone wielotygodniowym przygotowaniem, dekorowanie klas. Wiele z nich przygotowano oryginalnie i z fantazją. Barwną oprawę prezentacji stworzyli sami uczniowie: wystylizowanym strojem, charakteryzacją, doborem muzyki, rekwizytami. Sporo było plakatów, gazetek, fotografii. Niektóre z klas zgromadziły ciekawe rekwizyty: modele wiatraków, naturalne tulipany, rower. Nie brakło atrakcji dla oka, ucha ale i dla... podniebienia. Były gofry, sałatki, wędliny, ciastka, a nawet żurek z jajkiem i białą kiełbasą. Oprócz tradycyjnych, wykorzystano również formę prezentacji multimedialnej.
Jury, w osobach organizatorek, kierowało się w ocenie kryteriami tj.:wartość merytoryczna i artystyczna, oddanie charakteru państwa, a w tym obecność elementów: kuchnia, strój regionalny, flaga , nazwa kraju.
Zwycięzcami okazała się klasa I d, której zadaniem było zaprezentować kulturę, obyczaje i symbole Niemiec. Wykonali to z polotem i pomysłem. Nie tylko spełnili wszystkie wymagania komisji, ale w swoje dzieło zaangażowali się z całą energią. Prezentacji towarzyszyły owacje, śpiewy, rozmowy w języku niemieckim. Miejsce drugie przypadło klasie If. Uczniowie przedstawili Grecję z perspektywy świata starożytnego oraz czasów obecnych. Tak więc współczesnym informacjom faktograficznym towarzyszyły uosobione przez uczniów postacie mitologicznych bohaterów.