11 LISTOPADA
93 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
NOWE ŚWIĘTOWANIE W NASZEJ SZKOLE


Nowe czasy, nowe obyczaje. Powoli odchodzimy od pompatycznych akademii i  skostniałych form apelowych, szukając bardziej przemawiających do wyobraźni, ducha, poczucia patriotyzmu. Właśnie w takiej nowej konwencji przebiegało uczczenie, w naszej szkole, 93 rocznicy odzyskania niepodległości.
Cały poprzedzający święto tydzień  miały miejsce różnorodne działania podkreślające naszą pamięć i uszanowanie tak znaczącego dla naszego kraju wydarzenia. Tak więc korytarze, ściany i szyby okien zabarwiły się narodowymi  symbolami i tekstami patriotycznych pieśni. Śpiewały je również , na miarę talentu i możliwości wszystkie klasy. A szkolne radio nadawało  wyłącznie niepodległościowe szlagiery. Uczniowie  i nauczyciele nosili biało – czerwone kotyliony, wykonane przez uczniów klasy 2b. Miał miejsce także konkurs na najwierniej wystylizowaną postać historyczną. W tej konkurencji  miejsce pierwsze zajęła Klaudia Jakubowska, prezentując się w roli Emilii Plater. Miejsce drugie zajęła Kamila Pituch jako Maria Skłodowska- Curie. Na trzecim uplasował się marszałek Józef Piłsudski zaprezentowany w osobie Anny Warchoł.
W czwartek na długiej przerwie po raz ostatni odśpiewano chóralnie serię patriotycznych pieśni. Ukoronowanie świętowania przez uczniów naszej szkoły nastąpiło 11 listopada o 17.30 na proszowickim Rynku. Tu , podobnie jak w roku ubiegłym, przy akompaniamencie i tekstowej pomocy z monitora  gimnazjaliści, przy wtórze mieszkańców miasta, zaśpiewali 13 różnorodnych piosenek. Od poważnych refleksyjnych przez skoczne, wesołe  po biesiadne. Dopełnienie patriotycznego klimatu tworzył zapadający zmierzch oraz ognisko, przygotowane przez strażaków.
Śpiewanie naszych uczniów wpisało się w patriotyczne obchody organizowane przez władze samorządowe Gminy i Miasta Proszowice przy współudziale proboszcza Henryka Makuły. W programie była uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych oraz orkiestry dętej  z Żębocina; okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wiązanek pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przez przedstawicieli organizacji, instytucji, szkół. Zupełnie nowy element to projekcja filmu dokumentalno - historycznego, która odbyła się dwukrotnie w Centrum Kultury i Wypoczynku. Dokument nakręcono w czerwcu, gdy w ramach Dni Proszowic członkowie stowarzyszenia Gniazdo Ziemia Proszowicka przeprowadzili widowiskową i pełną efektów rekonstrukcję dwóch wydarzeń historycznych z lipca 1944 r.  zasadzki na niemieckich żandarmów w Czechach i wkroczenia Armii Krajowej do Proszowic.
Uczestników nie zmógł listopadowy chłód ani wietrzna aura. A patriotyczny śpiew naszych uczniów, wygląda na to, stanie się coroczną tradycją. Chórzystów, przez miesiąc, przygotowywały: Karolina Barnaś, Monika Kaczmarczyk, Anna Twardowska- Gorzałczany. Natomiast  o oprawę techniczną zadbał Krzysztof Chmura.

Alicja Chuchmacz


(fot. UGiM Proszowice)